Grupa „Motylki”Wychowawca grupy pani mgr Dobrochna Serafin.

Nie zmuszajmy dziecka do aktywności,

lecz wyzwalajmy aktywność.

Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia.

Nie żądajmy, lecz przekonujmy.

Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijać jego umysł tak,

by samo wiedzieć chciało.”

Janusz Korczak

Grupę naszą przedstawiamy: 14 dziewczynek i 10 chłopców

– jest bardzo wesoła i chętnie uczęszcza do przedszkola;
– zieloną salę mają, bo Motylkami się nazywają…
– zawsze wszystko ich ciekawi;
– lubią poznawać nowości, ale nie sprawiają im trudności;
– w swojej grupie czują się wspaniale,
– bawią się i uczą wytrwale…
– sport to dla nich fajna sprawa,
– od tańca, śpiewu i skakania przechodzą sprytnie do malowania,
– uczą się myślenia, mówienia, słuchania i rozumowania,
– czarodziejskie słowa znają i zasad współżycia w grupie przestrzegają
– często sobie pomagają…
– zawsze miło się witają.

5 – 6 latki to dzieciaki,

które robią słodkie minki, takie właśnie są Motylki.

W grupie jest też nauczyciel wspomagający pracę dziecka pani mgr Agnieszka Karcz.

W grupie prowadzi zajęcia z języka angielskiego pani mgr Agnieszka Rabus a zajęcia z religii pani mgr Ewelina Kotuła.


WYDARZENIA


Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

ŚWIĄTECZNE KINO

W naszej chatce św. Mikołaja oglądaliśmy dwie części filmu „Kronika świąteczna”. Rodzice przygotowali nam na te dni popcorn.

GDZIE MIESZKA ŚWIĘTY MIKOŁAJ?

Podróż w magiczną, bajkową krainę Św. Mikołaja – Mikołajki
Dzisiaj na krótko zamieszkał u nas. Dokładnie w pokoju – sali w grupie „Motylki” – sześciolatków. Chociaż nie było to w Laponii, na kole podbiegunowym, to jednak magia przytulnego pokoju sprawiła, że przedszkolacy przenieśli się w świat baśni, a spotkanie z Św. Mikołajem było wielkim przeżyciem, cały rok oczekiwanym. Mikołaj wysłuchał muzycznych niespodzianek i odpowiedział na mnóstwo pytań.

BARBÓRKA – DZIEŃ GÓRNIKA

„Święty Andrzej Ci ukaże, co ci los przyniesie w darze…”

Magia i czary, czyli Andrzejki. Ten dzień był bardzo radosny. Były przeróżne zabawy i wróżby, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Oczywiście nie mogło zabraknąć losowania swoich przyszłych zawodów, ustawiania butów, aby sprawdzić, która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż, jak i który chłopiec pierwszy się ożeni. Najciekawszą wróżbą było lanie wosku.

DZIEŃ BIAŁYCH SKARPETEK

Nosili je Grecy, nosili Rzymianie, noszą współcześni – mowa o białych skarpetkach, ich święto przypada na dzień 30 listopada. W tym dniu wszyscy mieliśmy je na nogach, ale wykonaliśmy też z białych skarpetek bałwanki.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W naszej grupie nie mogło zabraknąć tego wspaniałego dnia. Z okazji tego święta dzieci wykonały prace plastyczne dowolną techniką – „Mój Pluszowy Miś” i przyniosły
do przedszkola. Każdy „Motylek” przedstawił nam swojego misia i go opisał. Następnie wykonaliśmy prace grupowe „Miś w czterech porach roku”. Pod koniec dnia świetnie się bawiliśmy, a nasze wspaniałe panie kucharki poczęstowały nas Lubisiami.

11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Bajki tworzą niesamowity pomost do wspólnej zabawy między dziećmi a dorosłymi. Są one źródłem bogatych przeżyć , wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. 5 listopada,
w rocznicę urodzin Walta Disney’a, nasze przedszkole zamieniło się w cudowną krainę bajek. Każdy z nas przyszedł przebrany za bohatera swojej ulubionej bajki. Były śpiewy, tańce, kalambury, a nawet zadanie od Kopciuszka – oddzielenie fasoli od grochu. Ten dzień sprawił dzieciom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki w życiu każdego człowieka.

ŚWIĘTO KRÓLOWEJ WARZYW, CZYLI DZIEŃ DYNI

29 października w naszej grupie było pomarańczowo, a przede wszystkim dyniowo. W tym dniu dzieci poznały różnorodność kształtu, barwy, wielkości, a także kuzynów dyni. Wzięły udział w licznych zabawach ruchowych z jej udziałem, a nawet odbyły się „dyniowe zajęcia sportowe”. Nie zabrakło także dyniowych działań plastycznych, łamigłówek oraz rymowanek. W naszej grupie zorganizowany był konkurs na „Dyniowe przebranie”. Dzieci wraz z rodzicami przygotowali piękne stroje. Uwieńczeniem tego dnia był słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców – dyniowe babeczki oraz cukierki.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


W tym dniu „Motylki” razem z Rodzicami przygotowali niesamowite niespodzianki
dla nauczycieli przedszkola, na czele z Panią Dyrektor i Wicedyrektor. Nie zapomnieli także o pracownikach administracji i obsługi.  Złożyły piękne życzenia, a na pamiątkę zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie. Ten dzień dla nauczycieli był wyjątkowy, za co serdecznie dziękujemy.ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA


Pomysłodawcą tego dnia, który obchodzony  jest 10 października, jest amerykański znawca
i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002 r. W naszej grupie
o tym pięknym dniu rozmawialiśmy 12 października – dowiedzieliśmy się o  tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca … W naszej sali unosił się leśny zapach, wykonaliśmy w ramach projektu „Gramy zmysłami” sensoryczną ścieżkę, a dzieciaki stworzyły swoje przestrzenne „Jesienne drzewa”.

https://youtu.be/dCQ7-ozEGZw

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI


„Dziś u Motylków pełno muzyki jest, są instrumenty, o których mało wiesz…”

Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodziliśmy  1 października. To święto zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Celem tego wspaniałego dnia jest pokazanie wyjątkowości muzyki jako dobra społecznego oraz promowanie jej twórców i wykonawców. Dzieci poznały nutki, instrumenty, wystukiwały różne rytmy, tańczyły, śpiewały i grały piosenki. Uwieńczeniem tego dnia była „Zakodowana muzyczna kolorowanka”.


DZIEŃ CHŁOPAKA


W tym szczególnym dniu dziewczynki złożyły chłopcom życzenia, zaśpiewały „Sto lat”, wręczyły indywidualne prezenty – kubek i medal „Najfajniejszy chłopak w całej galaktyce”. Trafiony okazał się też wspólny prezent  – piłki. Dzień upłynął na wspólnym świętowaniu, śpiewie, tańcach i zabawach. Na zakończenie wszyscy wspólnie usiedli przy specjalnie przygotowanym stoliku z poczęstunkiem dla wszystkich dzieci. Najlepszą niespodzianką z tej okazji był wyjazd do kina „Zacisze” na bajkę „Elfinki”, który odbył się 4 października.

WITAMY PANIĄ JESIEŃ!


23 września powitaliśmy śpiewająco kolorową jesień. W tym dniu dominowały barwy jesienne: brązowe, pomarańczowe, żółte, czerwone i złote.OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków i tak też było w naszej grupie. 20 września każdy do Sali wchodził nie co inaczej – „Wskocz do sali na Dzień Przedszkolaka”. Rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci. „Motylki” bezbłędnie rozwiązały quiz o naszym przedszkolu, śpiewaliśmy, tańczyliśmy, a wśród nas wirowały kolorowe balony, a na koniec tego wspaniałego dnia był przygotowany dla nas pyszny, owocowy deser w kształcie motyli.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI


15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, na który każdy z nas samodzielnie przygotował koszulkę w kropki. Podczas zajęć dzieci poznały historię dziewczynki Vashti. Dziewczynka dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Historia ta zainspirowała nauczycieli. W każdym z nas tkwią talenty. Dzieci w tym dniu wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem przeróżnych materiałów plastycznych – sensoryczne kropki. Najciekawszym momentem zajęć było malowanie kropek stopami. Na sam koniec dnia wykonaliśmy pracę badawczą – Tęcza z kropek. Święto to pokazuje, że nasze przedszkolaki są bardzo kreatywne i każde ma swoje ukryte zdolności.


PIERWSZA MSZA ŚWIĘTA


Nasza pierwsza wspólna msza święta z okazji rozpoczęcia roku katechetycznego 2021/2022 odbyła się 2 września 2021 r. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach.


WITAJ PRZYGODO!


Rozpoczęliśmy najważniejszy i ostatni etap wychowania przedszkolnego – „Zerówka”. Powitaliśmy nowe osoby w naszej grupie, świetnie się bawiliśmy i utrwaliliśmy nasze przedszkolne zasady.


Rozwijamy naszą aktywność fizyczną także w sali gimnastycznej

  „Znowu jesteśmy razem!”

 Po trzytygodniowym zdalnym nauczaniu wróciliśmy do przedszkola. Uśmiechom nie było końcaGODZINA DLA ZIEMI

DZIEŃ ŚW. PATRYKA

W środę, 17 marca obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne. W tym dniu w naszej grupie obowiązywał kolor zielony, który symbolizował koniczynę oraz nawiązywał do trawiastego krajobrazu Irlandii. Dzięki studentom Uniwersytetu Śląskiego – przyszłym nauczycielom – poznaliśmy legendę o św. Patryku – patronie Irlandii, jak również o skrzacie Irlandii o imieniu Leprechaun, który jak głosi legenda – ukrywa złoto na końcu tęczy, zwyczaje i symbole związane z tym świętem oraz dowiedzieliśmy się jak wygląda flaga tego kraju. Świetną zabawą był taniec irlandzki. Uwieńczeniem tego dnia było wykonanie pracy plastycznej „Koniczynka” oraz smaczna niespodzianka – zielona agrestowa galaretka.


REKOLEKCJE

Nasi przedszkolacy oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych w dniu 16.03.2021r. W jaki sposób udało się to zrealizować? Oczywiście, dzięki technologii – to były pierwsze rekolekcje on-line, w jakich braliśmy udział. Ksiądz Rafał Przybyła z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu, nasz ksiądz – rekolekcjonista rozpoczął nasze spotkanie od wspólnej modlitwy, podkreślił również, jak ważne jest przygotowanie do świąt w duchu katolickim.Tematem rekolekcji było dobro, szacunek, pomaganie innym, niesienie pomocy potrzebującym. Nasz gość świetnie wiedział, o czym mówi – ksiądz Rafał jest ratownikiem w karetce covidowej. Pomaga osobom chorym na koronawirusa między innymi przez towarzyszenie im i życzliwą rozmowę. Podpowiedział nam również, jak my możemy pomóc pacjentom w trudnej sytuacji zdrowotnej i poprosił o pomoc – wykonanie laurek. Uczestnicy rekolekcji zobowiązali się do wykonania zadania, pośrednikiem w dostarczeniu gotowych kartek będzie Pani Dobrochna. „Pszczółki”, „Motylki”, „Biedronki” oraz nasi Uczniowie zasypali Księdza pytaniami, a Ksiądz wyczerpująco na nie odpowiedział. Była również okazja do wspólnego śpiewu i tańca (akompaniowała Pani Dobrochna), a rekolekcje zakończyliśmy wspólną modlitwą z uśmiechami na twarzach.„Wielką miłością Bóg obdarza ludzi. Pan zawsze wskazuje im dobrą drogę życia, drogę ku zbawieniu. Dla nas ludzi najważniejszą miarą powinna być miara miłości Boga oraz żebyśmy mieli w sobie pragnienie, aby choć trochę kochać jak BÓG”– słowa księdza Rafała, naszego gościa – rekolekcjonisty na długo pozostaną nam w pamięci.

Nauczyciel religii – Ewelina Kotuła

DZIEŃ MOTYLI

15 marca nasze „Motylki” świętowały Dzień Motyli

Zapoznali się z cyklem życia motyla, a także poznali kilka motyli występujących w Polsce. Przedszkolacy wyśpiewali i wytańczyli piosenkę „Motyle”, która towarzyszy im od początku nazwy tej grupy. Wykonali także piękne kolorowe motyle. Na zakończenie tego dnia wszyscy otrzymali prezenty – Mozaika wyklejanka – kwiatuszek i motylek


DZIEŃ KOBIET

DZIEŃ DINOZAURA

26 lutego w naszej grupie obył się „DZIEŃ DINOZAURA”, było bardzo zielono

💚

– tego dnia naszą gazetkę wypełniły Tyranozaury, Stegozaury, Anktylozaury, Pterodaktyle i inne jaszczury z minionych epok. Największą atrakcją był gigantyczny przestronny dinozaur stojący w naszej sali.  W prehistoryczny świat przeniosły nas opowiadania, bajki, piosenki oraz prezentacja multimedialna. Dzieci brały udział w rozmaitych grach, zabawach, wykonały karty pracy i kolorowały ulubione dinozaury. Największą radością dzieci była grupowa praca plastyczna – pomalowanie naszego ogromnego dinozaura o imieniu „Dino”. Był też owocowy poczęstunek. Wielu tego dnia zabłysnęło swoją wiedzą, inni natomiast z dociekliwością pytali o więcej.
DZIEŃ KOTA

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota

🐱

Dzieci brały udział w przeróżnych zabawach: z pokazywaniem  do piosenki „Kotki dwa”, logopedycznej „Kotek pije mleko”, ruchowej  z elementami czworakowania „Rób to co kotek” oraz matematycznej na podstawie wiersza M. Golec „Kotek i ja”. „Motylki” wykonały pracę plastyczną  – „Czarny kotek”.
Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
WALENTYNKI

„Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo” (Kubuś Puchatek)11 lutego w naszym przedszkolu było bardzo czerwono… czyli Tłusty czwartek i Walentynki w grupie „Motylki”


15.02. – ŚWIATOWY DZIEŃ WIELORYBÓW za nami… 🐳Wysłuchaliśmy wiersz Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”, a także piosenkę „Wieloryb”. 🐳Poznaliśmy różne ciekawostki na temat życia tych ogromnych ssaków oraz wykonaliśmy pracę plastyczną techniką mieszaną – „Mój wieloryb”.

🐳

„Motylki”


Bal Karnawałowy

Karnawał to długo wyczekiwany okres przez przedszkolaków, które uwielbiają przebieranki. To właśnie na Balu, który odbył się u nas 5 lutego przedszkolaki zamieniły się w ukochane zwierzątko, bohatera ulubionej bajki lub poważną osobę pracującą w danym zawodzie.

Sala  przepełniona była muzyką i zabawą, a jej dekoracja sprawiła, że dzieci spędziły czas w wyjątkowej i miłej atmosferze. Bal kolejny raz dostarczył wiele pozytywnych emocji, przeżyć i niekończącej się radości.Wszyscy świetnie się bawili,  uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy i został uchwycony tradycyjnie na zdjęciach. 
Dziękujemy serdecznie Rodzicom za słodki poczęstunek. Dzień Babci i Dziadziusia

„To czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz co najważniejsze, ciasteczka.” 
(Rudolph Giulani)

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Dlatego z okazji ich święta „Motylki” przygotowały niespodziankę – film z wierszykami, życzeniami i piosenkami oraz laurki i prezenty. Przedszkolacy włożyli w przygotowanie tych niespodzianek całe swoje serduszka. Niestety ze względu na pandemię w tym roku nie mogliśmy zaprosić babć i dziadków, ale mamy ogromną nadzieję, że za rok spotkamy się wszyscy razem w naszym przedszkolu. ZABAWY NA ŚNIEGU