Grupa „Motylki”Wychowawca grupy pani mgr Dobrochna Serafin.

Nie zmuszajmy dziecka do aktywności,

lecz wyzwalajmy aktywność.

Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia.

Nie żądajmy, lecz przekonujmy.

Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijać jego umysł tak,

by samo wiedzieć chciało.”

Janusz Korczak

Grupę naszą przedstawiamy: 17 dziewczynek i 8 chłopców

– jest bardzo wesoła i chętnie uczęszcza do przedszkola;
– zieloną salę mają, bo Motylkami się nazywają…
– zawsze wszystko ich ciekawi;
– lubią poznawać nowości, ale nie sprawiają im trudności;
– w swojej grupie czują się wspaniale,
– bawią się i uczą wytrwale…
– sport to dla nich fajna sprawa,
– od tańca, śpiewu i skakania przechodzą sprytnie do malowania,
– uczą się myślenia, mówienia, słuchania i rozumowania,
– czarodziejskie słowa znają i zasad współżycia w grupie przestrzegają
– często sobie pomagają…
– zawsze miło się witają.

4 – 5 latki to dzieciaki,

które robią słodkie minki, takie właśnie są Motylki.

W grupie jest też nauczyciel wspomagający pracę dziecka pani mgr Agnieszka Karcz.

W grupie prowadzi zajęcia z języka angielskiego pani mgr Agnieszka Rabus a zajęcia z religii pani mgr Ewelina Kotuła.


WYDARZENIA


Rozwijamy naszą aktywność fizyczną także w sali gimnastycznej

  „Znowu jesteśmy razem!”

 Po trzytygodniowym zdalnym nauczaniu wróciliśmy do przedszkola. Uśmiechom nie było końcaGODZINA DLA ZIEMI

DZIEŃ ŚW. PATRYKA

W środę, 17 marca obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne. W tym dniu w naszej grupie obowiązywał kolor zielony, który symbolizował koniczynę oraz nawiązywał do trawiastego krajobrazu Irlandii. Dzięki studentom Uniwersytetu Śląskiego – przyszłym nauczycielom – poznaliśmy legendę o św. Patryku – patronie Irlandii, jak również o skrzacie Irlandii o imieniu Leprechaun, który jak głosi legenda – ukrywa złoto na końcu tęczy, zwyczaje i symbole związane z tym świętem oraz dowiedzieliśmy się jak wygląda flaga tego kraju. Świetną zabawą był taniec irlandzki. Uwieńczeniem tego dnia było wykonanie pracy plastycznej „Koniczynka” oraz smaczna niespodzianka – zielona agrestowa galaretka.


REKOLEKCJE

Nasi przedszkolacy oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych w dniu 16.03.2021r. W jaki sposób udało się to zrealizować? Oczywiście, dzięki technologii – to były pierwsze rekolekcje on-line, w jakich braliśmy udział. Ksiądz Rafał Przybyła z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu, nasz ksiądz – rekolekcjonista rozpoczął nasze spotkanie od wspólnej modlitwy, podkreślił również, jak ważne jest przygotowanie do świąt w duchu katolickim.Tematem rekolekcji było dobro, szacunek, pomaganie innym, niesienie pomocy potrzebującym. Nasz gość świetnie wiedział, o czym mówi – ksiądz Rafał jest ratownikiem w karetce covidowej. Pomaga osobom chorym na koronawirusa między innymi przez towarzyszenie im i życzliwą rozmowę. Podpowiedział nam również, jak my możemy pomóc pacjentom w trudnej sytuacji zdrowotnej i poprosił o pomoc – wykonanie laurek. Uczestnicy rekolekcji zobowiązali się do wykonania zadania, pośrednikiem w dostarczeniu gotowych kartek będzie Pani Dobrochna. „Pszczółki”, „Motylki”, „Biedronki” oraz nasi Uczniowie zasypali Księdza pytaniami, a Ksiądz wyczerpująco na nie odpowiedział. Była również okazja do wspólnego śpiewu i tańca (akompaniowała Pani Dobrochna), a rekolekcje zakończyliśmy wspólną modlitwą z uśmiechami na twarzach.„Wielką miłością Bóg obdarza ludzi. Pan zawsze wskazuje im dobrą drogę życia, drogę ku zbawieniu. Dla nas ludzi najważniejszą miarą powinna być miara miłości Boga oraz żebyśmy mieli w sobie pragnienie, aby choć trochę kochać jak BÓG”– słowa księdza Rafała, naszego gościa – rekolekcjonisty na długo pozostaną nam w pamięci.

Nauczyciel religii – Ewelina Kotuła

DZIEŃ MOTYLI

15 marca nasze „Motylki” świętowały Dzień Motyli

Zapoznali się z cyklem życia motyla, a także poznali kilka motyli występujących w Polsce. Przedszkolacy wyśpiewali i wytańczyli piosenkę „Motyle”, która towarzyszy im od początku nazwy tej grupy. Wykonali także piękne kolorowe motyle. Na zakończenie tego dnia wszyscy otrzymali prezenty – Mozaika wyklejanka – kwiatuszek i motylek


DZIEŃ KOBIET

DZIEŃ DINOZAURA

26 lutego w naszej grupie obył się „DZIEŃ DINOZAURA”, było bardzo zielono

💚

– tego dnia naszą gazetkę wypełniły Tyranozaury, Stegozaury, Anktylozaury, Pterodaktyle i inne jaszczury z minionych epok. Największą atrakcją był gigantyczny przestronny dinozaur stojący w naszej sali.  W prehistoryczny świat przeniosły nas opowiadania, bajki, piosenki oraz prezentacja multimedialna. Dzieci brały udział w rozmaitych grach, zabawach, wykonały karty pracy i kolorowały ulubione dinozaury. Największą radością dzieci była grupowa praca plastyczna – pomalowanie naszego ogromnego dinozaura o imieniu „Dino”. Był też owocowy poczęstunek. Wielu tego dnia zabłysnęło swoją wiedzą, inni natomiast z dociekliwością pytali o więcej.
DZIEŃ KOTA

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota

🐱

Dzieci brały udział w przeróżnych zabawach: z pokazywaniem  do piosenki „Kotki dwa”, logopedycznej „Kotek pije mleko”, ruchowej  z elementami czworakowania „Rób to co kotek” oraz matematycznej na podstawie wiersza M. Golec „Kotek i ja”. „Motylki” wykonały pracę plastyczną  – „Czarny kotek”.
Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
WALENTYNKI

„Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo” (Kubuś Puchatek)11 lutego w naszym przedszkolu było bardzo czerwono… czyli Tłusty czwartek i Walentynki w grupie „Motylki”


15.02. – ŚWIATOWY DZIEŃ WIELORYBÓW za nami… 🐳Wysłuchaliśmy wiersz Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”, a także piosenkę „Wieloryb”. 🐳Poznaliśmy różne ciekawostki na temat życia tych ogromnych ssaków oraz wykonaliśmy pracę plastyczną techniką mieszaną – „Mój wieloryb”.

🐳

„Motylki”


Bal Karnawałowy

Karnawał to długo wyczekiwany okres przez przedszkolaków, które uwielbiają przebieranki. To właśnie na Balu, który odbył się u nas 5 lutego przedszkolaki zamieniły się w ukochane zwierzątko, bohatera ulubionej bajki lub poważną osobę pracującą w danym zawodzie.

Sala  przepełniona była muzyką i zabawą, a jej dekoracja sprawiła, że dzieci spędziły czas w wyjątkowej i miłej atmosferze. Bal kolejny raz dostarczył wiele pozytywnych emocji, przeżyć i niekończącej się radości.Wszyscy świetnie się bawili,  uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy i został uchwycony tradycyjnie na zdjęciach. 
Dziękujemy serdecznie Rodzicom za słodki poczęstunek. Dzień Babci i Dziadziusia

„To czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz co najważniejsze, ciasteczka.” 
(Rudolph Giulani)

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Dlatego z okazji ich święta „Motylki” przygotowały niespodziankę – film z wierszykami, życzeniami i piosenkami oraz laurki i prezenty. Przedszkolacy włożyli w przygotowanie tych niespodzianek całe swoje serduszka. Niestety ze względu na pandemię w tym roku nie mogliśmy zaprosić babć i dziadków, ale mamy ogromną nadzieję, że za rok spotkamy się wszyscy razem w naszym przedszkolu. ZABAWY NA ŚNIEGU