Dzień Świętego Patryka

Dzień świętego Patryka, obchodzony jest 17 marca, jest świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Również w Polsce święto zyskuje z roku na rok na popularności. Tego dnia odbywają się koncerty, imprezy, i pokazy tradycyjnego tańca irlandzkiego, ludzie ubierają się na zielono, ponieważ jest to narodowy kolor Irlandii. 

Kim był św. Patryk? 

Święty Patryk jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. 

Istnieje wiele legend o świętym Patryku. Jedna z nich mówi o tym, że wypędził węże z Irlandii. Podobno zrobił to za pomocą drewnianej laski – przegonił węże do morza zakazał im wracać. 

Inna słynna legenda związana jest z koniczyną. Mówi się, że za jej pomocą święty Patryk wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej. 

W poniedziałek w naszej szkole również będziemy obchodzić Dzień Św. Patryka. Prosimy ubrać zielony element garderoby i przypiąć do stroju wykonaną w domu trójlistną koniczynę – symbol Irlandii. Prosimy również, by klasy IV – VIII wykonały plakat na temat Irlandii i przywiesiły go na drzwiach swojej klasy. Na długiej przerwie będzie towarzyszyć nam muzyka Irlandzka przy której będzie można tańczyć. W planach przewidujemy sesję fotograficzną.

Skip to content