Wycieczki



WYCIECZKA DO ŁODZI


W dniach 29 i 30 maja uczniowie klasy 5a, 6a oraz 6b udali się na wycieczkę do Łodzi. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zabaw w parku rozrywki „Mandoria”. Następnie udaliśmy się do centrum miasta, by przespacerować się słynną ulicą Piotrkowską, jedną z najbardziej znanych ulic w kraju, która jest jednocześnie najdłuższym polskim deptakiem. Podziwialiśmy okazałe kamienice i pomniki, a w podwórzach magiczne miejsce- „Pasaż Róży”, który powstał
w ramach projektu Diamenty Łodzi. Kolejny dzień to spacer po Orientarium ZOO, najnowocześniejszym kompleksie prezentującym faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji, które można podziwiać w obiekcie. Ostatnim punktem programu była wizyta w Manufakturze. Dawny kompleks fabryczny rodziny Poznańskich po rewitalizacji został oddany do użytku w 2006r. szybko stając ważnym miejscem na turystycznej, kulturalnej i handlowej mapie Łodzi.


Wycieczka klas IV


29-30 maja klasy czwarte wzięły udział w dwudniowej wycieczce;

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, gdzie miały okazje podziwiać ciekawe formy skalne. Po wędrówce uczestnicy wyjazdu korzystali z wodnych atrakcji ciężkowickiego uzdrowiska oraz spacerowały po zabytkowym rynku w Zakliczynie.

Drugiego dnia po śniadaniu dzieci udały się do Nowego Sącza, gdzie delektowały się pysznymi lodami, zwiedzały starówkę oraz ruiny zamku. Ostatnim punktem programu było zwiedzane Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, podczas którego uczniowie przenieśli się do XIX- wiecznej Galicji, zwiedzając sklep kolonialny, remizę, zakład fryzjerski, czy próbując sztuki kaligrafii.


Zielony surwiwal


10. 05. 2023 r. uczniowie klasy V B pod opieką wychowawczyni pani Małgorzaty Sepetowskiej oraz pani Marty Janerki wybrali się na wycieczkę do Ślaskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie.

W czasie wycieczki uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. ZIELONY SURWIWAL.

Zajęcia terenowe zachęcały do obcowania z dziką przyrodą, rozwijały postawy proekologiczne i uczyły samodzielności.

W warsztatach uczniowie poznali zasady korzystania z kompasu, poznali sposoby rozniecania ognia, pozyskiwania wody, odnajdywania dziko rosnących roślin jadalnych, a także nauczyły współpracy z innymi uczestnikami grupy oraz odpowiedzialności za siebie, za innych oraz za środowisko przyrodnicze.

Podsumowaniem zajęć było wspólne ognisko oraz pieczenie kiełbasek. Wycieczkę zakończyły zabawy ruchowe w parku linowym.

Pogoda i humory dopisały!!!



Wycieczka do Pragi


Uczniowie naszej szkoły w Pradze!

W dniach 26-28.04 odbyła się szkolna wycieczka do stolicy Czech Pragi. Program był bardzo bogaty. Pierwszego dnia zwiedziliśmy praskie zoo, gdzie mogliśmy podziwiać bogatą florę i faunę z różnych zakątków świata. Drugi dzień pobytu to całodzienne zwiedzanie Pragi i jej wspaniałych zabytków takich jak: Wzgórze Hradczany z klasztorem oraz Pałacem Prezydenckim, słynny most Karola oraz dzielnicę żydowską. Wisienką na torcie był rejs po rzece Wełtawie i podziwianie tego wspaniałego miasta od strony wody. Ostatniego już trzeciego dnia w drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Adrspach – Skalne Miasto, kompleks zapierających dech w piersiach skał w górach Stołowych. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, bogaci w nowe doświadczenia i wspomnienia na całe życie … to dokąd kolejny city break ? 🙂


WYCIECZKA DO TOSZKA


13 kwietnia uczniowie klasy 4a, 4b i 5b wzięli udział w wycieczce do Toszka.Toszek to miejscowość w woj. śląskim leżąca w sąsiedztwie gęstych lasów tworoskich. Od XIII w. historia Toszka związana jest z zamkiem, który często przechodził z rąk do rąk, począwszy od Piastów, aż po Habsburgów. Był również siedzibą książąt opolskich. Wielokrotnie przebudowywany, spalony, zyskał ostatecznie wygląd malowniczej, częściowo odbudowanej ruiny,
w której znajduje się muzeum oraz centrum kultury. Uczniowie zwiedzili zamek oraz podziemia zamku, wysłuchali legend. Spacerowali po rynku, brali udział w zabawach na zamkowym dziedzińcu.


Wycieczka do Planetarium


Wycieczka do Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Dnia 30 marca br. uczniowie klasy 6a wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Pod opieką p. A. Męcik oraz p. B. Steć odwiedzili najstarsze planetarium  i obserwatorium astronomiczne w Polsce.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od seansu popularno – naukowego „Kometa nad Szwajcarską Doliną” w całości poświęconego astronomii. Następnie uczniowie uczestniczyli w dwugodzinnej lekcji pod sferycznym niebem planetarium. Warsztaty pod nazwą „Cztery pory roku” pozwoliły na znalezienie odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce wschodzi dokładnie w miejscu geograficznego wschodu?  Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba?

Pobyt i wiedza zdobyta w Planetarium poszerzyły zainteresowania uczniów na temat ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi, orientacji na niebie, klimatu i pogody. Uczniowie poznali nazwy gwiazdozbiorów oraz nauczyli się je klasyfikować do poszczególnych pór roku. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.

 Planetarium Śląskie działa od 1995 roku. Jest największą i najstarszą placówką tego typu w Polsce. W 2018 roku rozpoczęła się jej przebudowa i modernizacja, która zakończyła się w czerwcu 2022 roku. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych w Europie instytucji popularyzujących astronomię, sejsmologię i meteorologię.


Projekt „Poznaj Polskę”- Kielce



1-2 grudnia grupa uczniów naszej szkoły wyruszyła na 2-dniowy wyjazd w ramach ministerialnego projektu „. Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było poznanie regionu świętokrzyskiego, jego kultury materialnej i duchowej. Pierwszego dnia dzieci zwiedziły Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach, Muzeum Zegarów w Jędrzejowie, pod koniec dnia dzieci miały okazję przenieść się do świętokrzyskiej XIX- wiecznej wsi zwiedzając skansen w Tokarni. W drugim dniu uczniowie zwiedzili piękny zespół pałacowo-parkowy w Kielcach- muzeum pałacowe Biskupów Krakowskich .Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, w którym uczestnicy wyjazdu wsłuchiwali się w opowieści pani przewodnik na temat życia Polaków pod zaborami i ich heroicznej walki o niepodległość, Pod koniec dnia dzieci podziwiały minerały w Muzeum Krzemienia Pasiastego w św. Katarzynie, ciekawym doświadczeniem był udział w pokazie szlifowania kamieni szlachetnych.


Projekt „Poznaj Polskę”- Lublin



15 – 17 listopada grupa uczniów naszej szkoły wyruszyła na 3-dniowy wyjazd w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”. Pierwszego dnia dzieci wędrowały po magicznym Lublinie wsłuchując się w historie o przeszłości miasta., zwiedziły lubelski zamek. W drugim dniu uczniowie zwiedzili piękny zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce, duże wrażenie na dzieciach zrobiły urządzone z przepychem wnętrza mieszkalne, Pod koniec dnia dzieci przeniosły się w czasie do XIX- wiecznej lubelskiej wsi, zwiedzając skansen i słuchając opowieści pani przewodnik o życiu codziennym i tradycjach jej mieszkańców, W trzecim dniu uczestnicy wycieczki podziwiali renesansowy  Zamość oraz zwiedzili  prochownie arsenał i synagogę.

 


Wycieczka do Raciborza


W ubiegłym tygodniu, 8 listopada, uczniowie klas 5 i klasy 4 a udali się na historyczną wycieczkę do Raciborza. Położna w zachodniej części województwa śląskiego Ziemia Raciborska stanowi tzw. Subregion Zachodni. Brama Morawska – polodowcowe obniżenie terenu, w którym znajduje się Racibórz, oddziela łańcuch Karpat od Sudetów. Administracyjnie jest on ostatnim miastem przed granicą z województwem opolskim. Ziemia Raciborska jest rozległym ośrodkiem przemysłowym wydobycia węgla kamiennego, a jego symbolem jest najwyższa w Europie hałda – Szarlota. Jednak znajdziemy tu również spore fragmenty lasów skupionych m.in. w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. Zaś sam Racibórz w przeszłości stanowił stolicę Księstwa Raciborskiego z siedzibą na zachowanym do dziś zamku piastowskim.Uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum w Raciborzu, gdzie podziwiali bogate zbiory. Duże zainteresowanie wzbudziła ekspozycja archeologiczna, kolekcja broni, czy wystawa narzędzi dentystycznych sprzed ponad stu lat. Wisienką na torcie była eskpozycja dotycząca starożytnego Egiptu z mumią egipskiej księżniczki- jest to jedyna mumia na Górnym Śląsku.




WYCIECZKA DO CHLEBOWEJ CHATY


„Przeszłość jest jak lampa umieszczona u wejścia do przyszłości”

(Félicité Robert de Lamennais)

Musimy pamiętać i musimy wracać. Musimy znać swoje korzenie. Klasy 2a i 2b w sentymentalnej wycieczki do Chlebowej Chaty.




ŚLADAMI HISTORII I LEGENDY



Na ten dzień trzecioklasiści czekali od dłuższego czasu … 18 października uczniowie klas 3a i 3b wyjechali
na wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Krakowa. Pierwszym etapem wyprawy było Wzgórze Wawelskie.
Na arkadowym dziedzińcu młodzi turyści usłyszeli interesującą historię zamku, a później swoje kroki skierowali
w kierunku Rynku. Mijając zabytkowe kamieniczki widzieli Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, podziwiali takie zabytki jak: Sukiennice, Brama Floriańska, Kościół Mariacki, Collegium Maius czyli najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Następnie udali się  do leżącej na obrzeżach Krakowa Kopalni Soli w Wieliczce, która jest  niesamowitym podziemnym światem cudów wpisanym na listę UNESCO. Kopalnia była czynna przez 900 lat i dawniej należała
do największych kopalń soli kamiennych na świecie. W jej skład wchodzi ponad 200 km przejść podziemnych i 2000 jaskiń różnej wielkości.

Podczas spaceru po kopalni uczniowie przeszli ponad trzykilometrową trasę i zeszli na głębokość 135m. Poznali historię i jej tajemnice, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Mogli podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy pozwolił odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni, którą ilustrują wykute w soli piękne komory, majestatyczne konstrukcje, ciesielskie i unikalne solne rzeźby.  Podczas podróży po solnych podziemiach odkrywcy spotkali tajemniczego Skarbnika. Władca Wielickich Podziemi zaprosił ich do swojej komnaty, opowiedział im legendy związane z Kopalnią Soli a uczniowie wykonali polecenia strażnika solnego skarbu. Spacer po podziemnej trasie w Wieliczce, czar Krakowa dostarczył w pięknych wrażeń i długo pozostanie w pamięci trzecioklasistów.




WYCIECZKA DO SANDOMIERZA



W dniach 17-18 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudniowej wycieczce.

Pierwszym przystankiem były Nagłowice, gdzie młodzież zwiedziła Muzeum Mikołaja Reja, kolejnym etapem podróży było zwiedzanie Ogrodu Czasu w Jędrzejowie.

Po dotarciu na sandomierski rynek zaczęło się odkrywanie Sandomierskiego Kufra Skarbów- perły renesansu. Zwiedzanie zaczęło się od Bramy Opatowskiej. Dzieci podziwiały panoramę miasta, rzeki Wisły i piękne budowle umieszczone na siedmiu wzgórzach, co było świetną okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć zdjęcia

Następnie wycieczka udała się na urokliwy spacer po wzgórzu staromiejskim podczas, którego dzieci podziwiały zabytkowe kamieniczki, poznały architekturę sandomierskiego zamku, przeszły przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, podczas którego dzieci wsłuchiwały się w opowieści przewodnika na temat historii i legend Sandomierza. Półtora kilometrowy marsz zespołem dawnych miejskich piwnic i składów, zakończył się pod budynkiem Ratusza.

Po kolacji uczestnicy wycieczki udali się na nocleg do hotelu Dwór Dwikozy.

Drugiego dnia po sycącym śniadaniu wycieczka udała się w stronę rynku. Kolejnym punktem naszej wycieczki po Sandomierzu był rejs statkiem po Wiśle.  Z pokładu statku podczas, którego młodzież wysłuchała opowieści kapitana i podziwiała sandomierskie wzgórza.

Po spacerze bo bulwarach nad Wisłą dzieci zwiedziły Dom Długosza – obecnie Muzeum Diecezjalnego i Katedry, gdzie miały okazję wysłuchać opowieści przewodnika o słynnym kronikarzu, królowej Jadwidze i innych postaciach historycznych związanych z Sandomierzem. Niemałe zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziły takie eksponaty jak rękawiczki królowej Jadwigi, włosy Napoleona czy bułka z okresu potopu szwedzkiego.

Ostatnim punktem naszej wycieczki po Sandomierzu był spacer lessowym wąwozem Królowej Jadwigi

Po wyczerpującym zwiedzaniu znalazł się czas chwilę relaksu na Sandomierskim rynku oraz zakup pamiątek.

Zachwycone urokiem miasta, okraszonego barwami jesieni dzieci wsiadły do autokaru i udały się do Szydłowa, polskiego Carcassonne, gdzie mogły podziwiać XIV- wieczne fortyfikacje.




Wycieczka do lasu



„Jak podaje Encyklopedia, las – to kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują. Ale czy tylko? Las to przede wszystkim miejsce wielozmysłowych doznań. A las jesienią dostarcza ich w pełnej obfitości. Klasy 2a i 2b wybrały
się w słoneczny październikowy dzień na wspaniałą wycieczkę do tego niesamowitego miejsca”



W ogrodzie botanicznym



Klasowe obchody Dnia Chłopaka  uczniów klasy 5a odbyły się w plenerze. Piątoklasiści wzięli udział w zajęciach survivalowych zorganizowanych na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Zabawę na świeżym powietrzu zakończyliśmy spotkaniem przy ognisku i wspólnym pieczeniem kiełbasek. Następnym punktem programu wycieczki był udział w warsztatach edukacyjnych, których celem było doskonalenie umiejętności korzystania z mikroskopu. W czasie warsztatów każdy uczestnik wykonał preparat mikroskopowy i przeprowadził jego obserwację. Pogoda i humory dopisały. 


 Anna Janota




Powitanie jesieni -– wycieczka klasy 4a i 4b


4 października uczniowie klas czwartych wzięli udział w wycieczce do Pszczyny.

Przed wyjazdem w ramach zajęć warsztatowych obie klasy zapoznały się z historią miasta oraz rodu Hochbergów.

Dzieci zwiedziły pałac w Pszczynie oraz stajnie książęce. Spacerowały po pszczyńskim rynku oraz parku, delektowały się pysznymi deserami w Cafe u Śmieszka.

Kolejnym punktem wycieczki były Ogrody Kapias, gdzie uczniowie mieli okazję podziwiać kompozycje roślinne przesycone jesiennymi barwami. Dużą radość dzieciom sprawiły zabawy w labiryncie czy zjazdy na tyrolce.



Skip to content