Nasz Szkolny Klub Wolontariusza po raz kolejny przystąpił do projektu “Podaj dobro dalej!” skierowanego do uczniów szkół podstawowych . Zgłoszony zespół, przez czas trwania edycji, wraz opiekunem będzie realizować akcje pomocowe i charytatywne, stawiając sobie za wzór działań postać śp. Heleny Kmieć.
Kim była Helena Kmieć?
Świecką misjonarką działająca w ramach Wolontariatu Misyjnego Salvator, działającego przy zgromadzeniu zakonnym salwatorianów, zamordowana podczas misji na placówce służebniczek dębickich w boliwijskim mieście Cochabamba.
Po jej śmierci 27 września 2017 roku przy współpracy Polskiej Prowincji Salwatorianów, rodziny, przyjaciół i wszystkich ludzi dobrej woli została powołana do życia Fundacja im. Heleny Kmieć.
PODSUMOWANIE AKCJI ZBIÓRKA KARMY DLA SCHRONISKA
Los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły, dlatego jak co roku Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował zbiórkę karmy dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu. Akcja miała na celu poprawę standardu bytu zwierząt w schronisku oraz kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt. Dziękujemy, że tak wiele osób wzięło udział w naszej akcji oraz w innych akcjach organizowanych przez Szkolny Klub Wolontariusza.
W Nowym Roku życzymy wszystkim spokoju, ciepła, radości oraz dalszego zaangażowania w pomoc potrzebującym.
” #SZKOŁA PAMIĘTA” – ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI!
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. Takie właśnie są listopadowe dni, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i wspominamy. Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno – moralnych oraz uczuć patriotycznych nie sposób przejść obojętnie obok tak ważnego święta, jakim jest Dzień Wszystkich Świętych .
Szkolny Klub Wolontariusza wziął udział w akcji #Szkoła pamięta, w ramach której porządkowano zapomniany grób na terenie cmentarza w Bobrownikach.
W centralnej części cmentarza parafialnego w Bobrownikach, tuż za krzyżem, znajduje się grób Czesława Bogusławskiego herbu Ostoja (ur.1872, zm. 1933), zarządcy dóbr ziemskich Dobieszowice w latach 1926-1933.
Grobem tym od 2014 roku zajmuje się młodzież z ZSP w Dobieszowicach, a od 2017 roku Szkolny Klub Wolontariusza.
Odwiedzenie cmentarza i rozmowy o tych, którzy już odeszli to integralny element wychowawczy młodego pokolenia w naszej szkole. Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, smutnym, opuszczonym grobie?
Szkolny Klub Wolontariusza
ZBIERAMY BATERIE I ZUŻYTE TELEFONY !
W tym roku szkolnym Szkolny Klub Wolontariusza przystąpił do kolejnej Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „ZBIERAJ BATERIE!”. Akcja trwa od 2.11.2022 r. do 31.05.2023r. Poprzez selektywną zbiórkę odpadów uczniowie przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Baterie trafią do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem S.A., gdzie zostaną poddane procesom recyklingu i odzysku . Pojemnik na baterie znajduje się na pierwszym piętrze obok sali 20.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w akcji .
Szkolny Klub Wolontariusza
Motto
Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innym.
Jan Paweł II
W dniu 05.10. 2022 r. wybraliśmy władze naszego klubu.
Przewodnicząca:
NADIA WONTORCZYK kl. VII
Zastępcy:
JAGODA PAWŁOW kl. VII
BARTOSZ KŁYS kl. VIII B
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza:
Tamara Pudo
Agnieszka Rabus
Anna Męcik
KODEKS ETYCZNY WOLONTARIUSZA
Być pewnym
Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.
Być przekonanym
Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.
Być lojalnym
Zgłaszaj sugestie, nie „uderzaj” w innych.
Przestrzegać zasad
Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.
Mówić otwarcie
Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły Cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problem.
Chętnie uczyć się
Rozszerzaj swoją wiedzę.
Stale się rozwijać
Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.
Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą
Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.
Być osobą na której można polegać
Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.
Działać w zespole
Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.