Wolontariat


ROK SZKOLNY 2023/2024Kiermasz ciast, ciasteczek i deserów


Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu  zorganizowali 20 marca w szkole kiermasz ciast, ciasteczek i deserów. To już kolejna taka akcja, która cieszy się ogromną popularnością w szkole i w środowisku lokalnym. Na kiermaszu można było kupić różne słodkości wykonane przez uczniów i ich rodziców.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pyszne ciasta. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na Schronisko dla zwierząt w Bytomiu.


Podziękowanie za zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska.

Składamy serdeczne podziękowania uczniom naszej szkoły za aktywny udział w corocznej zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Bytomiu . W tym roku również nie zawiedliście. Dziękujemy również rodzicom, którzy dostarczyli dary do szkoły. Dzięki dużemu zaangażowaniu i zrozumieniu zgromadziliśmy sporą ilość karmy oraz drobnych smakołyków dla psów i kotów.

Szkolny Klub Wolontariusza„W świąteczny czas, dobro otula każdego z nas”.


Wolontariat to nieustanna nauka wrażliwości, działania i dzielenia się z innymi. To nauka akceptacji istnienia różnych oblicz świata. Wolontariat to sztuka bycia z innym i dla innego. I dlatego też naukę wolontariatu warto rozpocząć jak najszybciej o czym wiedzą uczniowie Szkoły Podstawowej w
Dobieszowicach.
W grudniu wolontariusze chętnie zaangażowali się w świąteczny kiermasz ciast zorganizowany w naszej szkole oraz sprzedaż kartek świątecznych. Swoim uśmiechem, chęciami, pomagali przywołać magię świąt oraz zgromadzić środki finansowe na pomoc osobom potrzebującym.
Dzięki ich pracy udało się przygotować paczkę z artykułami spożywczymi dla pani Krystyny podopiecznej hospicjum w ramach akcji „Paczka dla seniora”. W okresie przedświątecznym nasi uczniowie, wolontariusze z klas 7 i 8 przygotowali upominki pod choinkę, które przekazali do domu
seniora „Zapiecek” w Rogoźniku.
Jak co roku przygotowali słodkie niespodzianki dla kolegów z Ukrainy w ramach akcji „Dzieci dzieciom”.
Dzięki wsparciu rodziców udało się przygotować paczkę z artykułami kosmetycznymi dla podopiecznych Domu Dziecka w Sarnowie.
Mamy nadzieję, że te prezenty wywołały niejeden uśmiech na twarzach obdarowanych osób.
Dzisiaj składamy podziękowania wszystkim, którzy nas wspierali w tych szczytnych akcjach .ZBIERAMY BATERIE I ZUŻYTE TELEFONY !

W tym roku szkolnym Szkolny Klub Wolontariusza przystąpił do kolejnej  Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „ZBIERAJ BATERIE!”. Akcja trwa od 30.10.2023 r. do 30.04.2024r. Poprzez selektywną zbiórkę odpadów uczniowie przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Baterie trafią do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem S.A., gdzie zostaną poddane procesom recyklingu i odzysku . Pojemnik na baterie znajduje się na pierwszym piętrze obok sali 20.
Wszystkich serdecznie  zapraszamy do udziału w akcji .

Szkolny Klub Wolontariusza


Szkolny Klub Wolontariusza – już działamy !

Motto

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innym.

Jan Paweł II

W dniu 27.09 2023 r. wybraliśmy przedstawicieli naszego klubu.

Przewodnicząca:

NADIA WONTORCZYK kl. VIII

Zastępcy:

LAURA KASJANIUK kl. VII A

PAULINA MICHLIK kl. VII B

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza:

Anna Męcik

Agnieszka Rabus

Tamara Pudo


SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA ORAZ SAMORZĄD SZKOLNY

POMAGAJĄ LOKALNIE

W ostatnim czasie Szkolny Klub Wolontariusza oraz Samorząd Szkolny włączyły się dwie akcje charytatywne – zbieraliśmy przybory szkolne oraz środki czystości dla podopiecznych Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie, a także odzież używaną w ramach akcji „Szafowanie dla Natalki”. Dziewczynka cierpi na zespół Frasera. Honorowy Patronat nad zbiórką objął Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że nie jest im obojętny los chorych i potrzebujących. Serdecznie dziękujemy za udział w akcjach
charytatywnych i liczymy na dalsze zaangażowanie.


Kiermasz ciast

Dnia 17.05.2023r. w szkole odbył się charytatywny kiermasz ciasta. Celem tej akcji była zbiórka pieniędzy w ramach akcji „Dzieci – Dzieciom”. Wszystkie wypieki przyniesione na kiermasz przygotowali uczniowie oraz nauczyciele. Przez cały dzień uczennice ze szkolnego koła wolontariatu sprzedawały ciasta, ciasteczka i babeczki na przerwach międzylekcyjnych. Słodkości kupowali uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły. Wszystkie ciasta zostały sprzedane, za co należą się wielkie i gorące podziękowania wszystkim uczniom oraz rodzicom zaangażowanym w prace związane z wypiekami oraz niezwykle atrakcyjną formę ich sprzedaży. Mamy nadzieję, że poprzez udział w tej akcji uczymy postawy pomagania słabszym, chorym, robienia czegoś dla innych i zachęcamy do działania na rzecz innych.

Z całego serca dziękujemy rodzicom zaangażowanym w prace związane z wypiekami, uczniom oraz nauczycielom za pomoc i wsparcie w organizację charytatywną w naszej szkole.

Szkolny Klub Wolontariusza


Wolontariat dla Julii Krela

Szkolny Klub Wolontariusza przekazał zebrane środki finansowe na leczenie Julii i walkę z wadą serca. Pomagajmy wszyscy, aby serce Julii jak najlepiej pracowało.


POMOC POSZKODOWANYM W TRZĘSIENIU ZIEMI

Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował zbiórkę środków finansowych na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii .
Zebrane środki w całości zostały przeznaczone na konto Caritas Polska, która wspiera poszkodowanych. Za pomoc i zaangażowanie wszystkim gorąco dziękujemy!


BEZ WODY NIE MA ŻYCIA!

Woda jest niezbędnym składnikiem każdego etapu życia. Umożliwia utrzymanie zdrowia i higieny, funkcjonowanie domu, życia rodzinnego, a także wpływa na równy dostęp do edukacji. Bezpieczna i wystarczająca jej ilość ratuje przed chorobami biegunkowymi, na które każdego dnia umiera 1000 dzieci na świecie.

Polska Akcja Humanitarna od trzydziestu lat specjalizuje się w zapewnianiu dostępu do czystej, bezpiecznej do spożycia wody. Wierci studnie głębinowe, buduje ujęcia wodne, tamy piaskowe, szkoli z zakresu dbania o higienę, buduje i remontuje toalety, dostarcza wodę cysternami, dba o bezpieczeństwo higieniczne obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych.

 Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował zbiórkę środków finansowych i zebrane środki w całości zostały przeznaczone na konto PAH, która  podnosi świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych.


  • “PODAJ DOBRO DALEJ!” 

Nasz  Szkolny Klub Wolontariusza po raz kolejny  przystąpił do projektu “Podaj dobro dalej!” skierowanego   do uczniów szkół podstawowych . Zgłoszony zespół, przez czas trwania edycji, wraz opiekunem będzie  realizować  akcje pomocowe i charytatywne, stawiając sobie za wzór działań postać śp. Heleny Kmieć. 

Kim była Helena Kmieć? 

Świecką misjonarką działająca w ramach Wolontariatu Misyjnego Salvator, działającego przy zgromadzeniu zakonnym salwatorianów, zamordowana podczas misji na placówce służebniczek dębickich w boliwijskim mieście Cochabamba.                                              

Po jej śmierci  27 września 2017 roku przy współpracy Polskiej Prowincji Salwatorianów, rodziny, przyjaciół i wszystkich ludzi dobrej woli została powołana do życia Fundacja im. Heleny Kmieć. 


PODSUMOWANIE AKCJI ZBIÓRKA KARMY DLA SCHRONISKA


Los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły, dlatego jak co roku  Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował zbiórkę karmy dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu.  Akcja miała na celu poprawę standardu bytu zwierząt w schronisku oraz kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt. Dziękujemy, że tak wiele osób wzięło udział w naszej akcji oraz w innych akcjach organizowanych przez Szkolny Klub Wolontariusza.

W Nowym Roku życzymy wszystkim spokoju, ciepła, radości oraz dalszego zaangażowania w pomoc potrzebującym.” #SZKOŁA PAMIĘTA” – ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI!


   Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. Takie właśnie są listopadowe dni, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i wspominamy. Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno – moralnych oraz uczuć patriotycznych nie sposób przejść obojętnie obok tak ważnego święta, jakim jest Dzień Wszystkich Świętych . 

          Szkolny Klub Wolontariusza wziął udział w akcji #Szkoła pamięta, w ramach której porządkowano zapomniany grób na terenie cmentarza w Bobrownikach.

W centralnej części cmentarza parafialnego w Bobrownikach, tuż za krzyżem, znajduje się grób Czesława Bogusławskiego herbu Ostoja (ur.1872, zm. 1933), zarządcy dóbr ziemskich Dobieszowice w latach 1926-1933.

Grobem tym od 2014 roku zajmuje się młodzież z ZSP w Dobieszowicach, a od 2017 roku Szkolny Klub Wolontariusza.

Odwiedzenie cmentarza i rozmowy o tych, którzy już odeszli to integralny element wychowawczy młodego pokolenia w naszej szkole. Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, smutnym, opuszczonym grobie?

Szkolny Klub Wolontariusza


ZBIERAMY BATERIE I ZUŻYTE TELEFONY !


W tym roku szkolnym Szkolny Klub Wolontariusza przystąpił do kolejnej  Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „ZBIERAJ BATERIE!”. Akcja trwa od 2.11.2022 r. do 31.05.2023r. Poprzez selektywną zbiórkę odpadów uczniowie przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Baterie trafią do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem S.A., gdzie zostaną poddane procesom recyklingu i odzysku . Pojemnik na baterie znajduje się na pierwszym piętrze obok sali 20.
Wszystkich serdecznie  zapraszamy do udziału w akcji .

Szkolny Klub Wolontariusza


Motto

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innym.

Jan Paweł II


W dniu 05.10. 2022 r. wybraliśmy władze naszego klubu.                   

Przewodnicząca:

NADIA WONTORCZYK kl. VII

Zastępcy:

JAGODA PAWŁOW kl. VII

BARTOSZ KŁYS kl. VIII B

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza:

Tamara Pudo

Agnieszka Rabus

Anna Męcik
KODEKS ETYCZNY WOLONTARIUSZA

Być pewnym

Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.

Być przekonanym

Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

Być lojalnym

Zgłaszaj sugestie, nie „uderzaj” w innych.

Przestrzegać zasad

Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.

Mówić otwarcie

Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły Cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problem.

Chętnie uczyć się

Rozszerzaj swoją wiedzę.

Stale się rozwijać

Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.

Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą

Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje. 

Być osobą na której można polegać

Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.

Działać w zespole

Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.

Skip to content