Wycieczka do Raciborza

21 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Raciborza. Wyjazd był okazją do podroży w czasie.Podczas zwiedzania muzeum dzieci wędrowały po dziejach ludzkości od prahistorii, przez starożytność i średniowiecze aż po czasy nowożytne.

Największe wrażenie na zwiedzających zrobiła Mumia Dżed-Amonet-ius-anch wraz z kartonażem i dwoma sarkofagami, darowana w 1861 roku przez barona Anzelma von Rothschilda, będąca głównym elementem wystawy W domu Ozyrysa. Jest to jedyna wystawa na Śląsku przedstawiająca zabytki starożytnego Egiptu;

Poza jedyną na Śląsku mumią dzieci mogły oglądać grób ze złamanym mieczem odkryty w trakcie prac remontowych w prezbiterium kościoła, być może jest to grób ostatniego z książąt raciborskich z rodu Przemyślidów. Unikatowym zabytkiem w zbiorach muzeum jest piec z przełomu XV i XVI wieku, zrekonstruowany na podstawie znalezionych podczas prac remontowych kafli, prawdopodobnie najstarszy tego typu zabytek w Polsce W zbiorach muzeum znajdują się równięż raciborskie stroje ludowe a szczególnie kolekcja bogato zdobionych czepców; oraz kolekcja 249 różnego rodzaju wyrobów cynowych z okresu od XVII do XIX wieku, wśród nich między innymi są talerze, misy, dzbany.

Skip to content