NARODOWE CZYTANIE 2020Narodowe czytanie 2020 w Szkole Podstawowej w Dobieszowicach.W dniu 5 września 2020 roku nasza szkoła  po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję, organizowaną przez prezydenta RP. Przedsięwzięcie popularyzuje czytelnictwo i udowadnia,
że piękno polskiej literatury ma moc.

Uczniowie zostali zapoznani z informacjami i ciekawostkami dotyczącymi Juliusza Słowackiego 
i dramatu „Balladyna”. Oglądali archiwalne zdjęcia i filmy. Tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
W naszej szkole wspólne czytanie zorganizowały panie Anna Janota i Anna Męcik na lekcjach języka polskiego, które zmotywowały uczniów do głośnego, pięknego odczytania fragmentów książki.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wszystkim, którzy zdecydowali się odczytać fragmenty utworu Juliusza Słowackiego serdecznie gratulujemy!Skip to content