KROKUSYProjekt KROKUSY w naszej szkole

Dlaczego krokusy?

 Żółte krokusy przypominają kształtem gwiazdę Dawida, którą naziści nakazali nosić Żydom. 1, 5 ofiar Holokaustu to dzieci. Poprzez posadzenie sadzonek chcemy uczcić pamięć tych najbardziej niewinnych ofiar.

Akcji  towarzyszy kampania informacyjna, w ramach której uczniowie na lekcjach WOS i historii poznają losy dzieci Holokaustu


Ester Polack miała pięć lat, gdy została okrutnie zamordowana tylko dlatego, że urodziła się Żydówką. Dziewczynka urodziła się w Amsterdamie. Została przewieziona do Auschwitz 28 czerwca 1942 r. wraz z transportem 1110 amsterdamskich Żydów. Zamordowano ją w komorze gazowej.  Kilkuletni chłopiec wraz z grupą kilkunastu kobiet i mężczyzn zostaje wyprowadzony z kamienicy. Stoi zaledwie parę kroków od pozostałych. Zdecydowanie jednak odstaje od reszty. Unosi ręce w geście poddania się, a jego twarz przybiera grymas strachu i niepewności. Jakaś kobieta obok niego – być może matka chłopca – odwraca się w stronę niemieckich żołnierzy. Jeden z nich patrzy prosto w obiektyw aparatu, mierząc z karabinu w bohatera zdjęcia. Tak można opisać najbardziej rozpoznawalną dziś fotografię, wykonaną w trakcie akcji likwidacyjnej warszawskiego getta.  
Czekamy na efekty naszej pracy do wiosny.Skip to content