DZIEŃ BEZ PRZEKLEŃSTW17 GRUDNIA DNIEM BEZ PRZEKLEŃSTW


Ideą obchodzonego 17 grudnia Dnia bez Przekleństw jest zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie wyrażać emocje. Mówienie w sposób wulgarny należy do zachowań niezgodnych z przyjętą normą obyczajową i językową. Dzień bez Przekleństw stanowi dobrą okazję do promowania kultury języka, czyli zachowań językowych zgodnych z obowiązującymi zasadami języka polskiego.

Uczniowie klasy IV b i VII b w ramach Dnia bez Przekleństw przygotowali plakaty oraz opracowali miniporadnik dla młodych użytkowników języka polskiego, w którym, odwołując się do powiedzonek i przysłów, zachęcali do dbania o kulturę języka.

Oto niektóre wypowiedzi naszych uczniów na temat tego, dlaczego nie należy używać nieparlamentarnych słów:

-Należy pamiętać, że nie tylko nasz zadbany wygląd mówi o tym , kim jesteśmy, ale również słowa, których używamy”

-„Używając wulgarnych słów, możemy wzbudzić w innych agresję i wynikną z tego tylko same kłopoty”.

-„Nie należy przeklinać, gdyż możemy kogoś urazić lub obrazić”.

-„Uważam, ze przeklinanie pokazuje to, jacy jesteśmy i świadczy o naszej kulturze, a raczej jej braku”.

– „Przeklinanie to ubliżanie komuś lub obrażanie go”.

Od dziś wprowadzamy  modę na nieużywanie przekleństw, niecenzuralnych słów i zwrotów nie tylko 17 grudnia, ale każdego dnia!

Anna Janota

Jolanta Karcz

Agnieszka RabusSkip to content