Dzień kotaDzień kota – przygotowania do obchodów oraz zbiórka karmy


Co roku, 17 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Kota. Jest to święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

Międzynarodowy Dzień Kota po raz pierwszy został ustalony we Włoszech w 1990 roku. W Polsce obchodzimy go od 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot” i Stowarzyszenia „Cat Club Łódź”.

Koty zostały udomowione blisko 10 tysięcy lat temu i obecnie są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie.

Z okazji dnia kota organizujemy zbiórkę karmy, która zostanie uroczyście przekazana kotom z sosnowieckiego schroniska, Oczywiście nie zapominamy o pieskach, które będą świętować razem z mruczkami:)

Zachęcamy Was do przekazywania karmy, która zawieziemy podopiecznym schroniska. Karmę można zostawić przy wejściu do budynku placówki z przyklejoną kartką z imieniem , nazwiskiem oraz klasą darczyńcy

Zachęcamy równięż do upamiętniania na fotografiach swoich pupili oraz wrzucaniu zdjęć na nasze fb z #dzienkota

Wszystkie koty są wyjątkowe, a oto kilka słynnych kotów, które zapisały się na kartach historii

Oscar – kot, maskotka okrętowa na niemieckim okręcie liniowym „Bismarck”, zaokrętowany oficjalnie jako Bordkatze der Bismarck („kot pokładowy Bismarcka”).

27 maja 1941 roku przeżył wraz ze 115[1] członkami załogi zatopienie swojego okrętu. Tego też dnia podczas powrotu z akcji brytyjskiego niszczyciela HMS „Cossack”, jeden z jego marynarzy wśród szczątków okrętu dostrzegł pływającego na desce czarnego kota. Okręt został zatrzymany, pomimo zagrożenia stwarzanego przez U-Booty, kota wyłowiono i przyjęto jako maskotkę okrętową do Royal Navy pod imieniem Oscar.

Fred  – dachowy, krótkowłosy kot domowy, który zasłynął jako tajny agent nowojorskiej policji w dochodzeniu dotyczącym nielegalnego świadczenia usług weterynaryjnych

Filuś – kot księżnej Izabeli Czartoryskiej, pierwszy polski zwierzęcy aeronauta. Jego tragiczny w skutkach, pierwszy i ostatni lot odbył się w 1786 roku

Kota umieszczono w koszu balonu i wypuszczono latem 1786 roku w rezydencji Czartoryskich w Puławach. Balon był jednym z prototypów konstrukcji uczonego Jana Śniadeckiego. Lot zakończył się śmiercią zwierzęcia, kiedy balon

wpadł na drzewo i spłonął. Pogrzeb Filusia był wydarzeniem na skalę kraju. Urządzono mu prawdziwy sarmacki pogrzeb.

Kota aeronautę upamiętnił Franciszek Dionizy Kniaźnin w poemacie Balon.

Wilberforce – kot myszołap mieszkający w latach 1970 – 1988 przy Downing Street 10 w Londynie. Zajmował się łapaniem myszy i szczurów przy mieszkaniu premiera. Podczas jego pobytu na Downing Street urząd premiera Wielkiej Brytanii pełniły 4 osoby: Edward HeathHarold WilsonJames Callaghan oraz Margaret Thatcher. Jego utrzymanie kosztowało ok. 100 funtów szterlingów rocznie– większość kwoty przeznaczano na karmę dla zwierzęcia

Wilberforce przeszedł na emeryturę w 1986 po 13 latach służby. Resztę życia spędził u rodziny, która adoptowała go po jego przejściu na emeryturę. Zmarł we śnie 18 maja 1988. Jego następcą był kot Humphrey

Creme Puff – kotka (samica kota domowego), znana z długowieczności. Żyła od 3 sierpnia 1967 do 6 sierpnia 2005 – 38 lat i 3 dni, co stanowi rekord długości życia kota domowego

Creme Puff całe życie mieszkała w Austin, w stanie Teksas. Jej właścicielem był Jake Perry, do którego należała także inna długowieczna kotka – Granpa, rasy sfinks, która zmarła w 1998 w wieku 34 lat i 2 miesięcy

Chico – kot papieża Benedykta XVInarrator przeznaczonej dla dzieci autoryzowanej biografii swojego pana Joseph i Chico autorstwa Jeanne Perego. Chico mieszkał wraz z Josephem Ratzingerem, gdy ten odwiedzał swój dom w rodzinnym mieście Pentling; w przerwach między wizytami kardynała przebywał u swoich właścicieli, sąsiadów przyszłego papieża.


Skip to content