AKCJA ŻONKILE


NASZA SZKOŁA JUŻ PO RAZ TRZECI BIERZE UDZIAŁ W AKCJI ŻONKILE


Wydarzenie organizowane jest przez muzeum POLIN. W ramach obchodów rocznicy powstanie
w getcie warszawskim, które trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczyciela historii pani Agnieszki Michulec będą brać udział w warsztatach dotyczących powstania oraz wykonywać papierowe żonkile- symbol powstania w getcie warszawskim.

Dlaczego żonkile?

Co roku, 19 kwietnia, nieznajoma kobieta miała przesyłać kardiologowi i jednemu z przywódców powstania w getcie warszawskim bukiet żonkili. Jeden z elementów poruszającej rozmowy Marka Edelmana z Hanną Krall opisano w jej książce „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Dziś symboliczne żółte kwiaty przypominają o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie 19 kwietnia 1943 roku, w wigilię święta Pesach. Rozpoczęło się wtedy powstanie w getcie żydowskim, które trwało do połowy maja 1943 roku. Jaskrawożółte kwiaty mają upamiętniać szaleńczy zryw powstańców.

W każdą rocznicę powstania Marek Edelman ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów. Z czasem do tej tradycji zaczęli dołączać się także zwykli pacjenci, których serca leczył aż do późnej starości. Kardiolog co roku
aż do śmierci składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.


Skip to content