„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet…”Dzień Kobiet, Dzień Kobiet,

Niech każdy się dowie,

Że dzisiaj święto Dziewczynek!

Uśmiechy są dla nich,

Zabawa i taniec

Piosenka z radia popłynie(…)”


Tak brzmiał fragment tekstu starej piosenki na Dzień Kobiet. Tymczasem początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom – kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

Święto w związku ze zbliżającą się wiosną przypada na radosny okres i może być uczczone pięknym wiosennym kwiatem, lub – jak w przypadku chłopców z klasy 2A – uroczym filmikiem.

Wszystkim Kobietom życzymy wielu spełnionych marzeń!


Skip to content