„Mała książka – wielki człowiek”


W tym miesiącu nasza szkoła przystąpiła do projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Organizatorem projektu jest Instytut Książki, którego zadaniem jest promocja czytelnictwa w Polsce oraz rozbudzanie w dzieciach miłości do książek. „Mała książka – wielki człowiek” to program, który Instytut prowadzi już od 2017 roku. Projektten przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Został przygotowany w związku z ogólnopolską akcją „Książką połączeni”. Wspólna lektura może stać się bowiem nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając dziecku wpływamy na jego przyszłość i pomagamy mu osiągnąć sukces.

W najnowszej odsłonie kampanii zaprezentowana została ewolucja Małego Czytelnika. Zaczynając czytelniczą przygodę, sięgamy po książki małe – tak jak dziecko, później po coraz większe i trudniejsze, dlatego też hasło tegorocznej kampanii brzmi „Książka rośnie razem z dzieckiem”.

Adresatami kampanii w tym roku są pierwszoklasiści. W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” każdy uczeń pierwszej klasy otrzyma prezent – Wyprawkę Czytelniczą zawierającą m.in. książkę „Pierwsze abecadło”. Motywem przewodnim książki „Pierwsze abecadło”, do której ilustracje stworzyła Iwona Chmielewska, stanowią kolejne litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania. Ambasadorami tegorocznej kampanii są Marta Żmuda Trzebiatowska i Kamil Kula.

Zaproszeniem w świat literacki jest wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, a przewodnikiem po tym świecie – broszura ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.


Skip to content