Dzień Ziemi


22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie będzie w naszej szkole. W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.

Co możesz  zrobić  w Dniu Ziemi   ?

  • Zasadź drzewo , krzew czy  dowolną roślinę . Możesz  to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić  w  miejscu  w którym mieszkasz .
  • Zbierz makulaturę.  Z pewnością masz  jej mnóstwo w domu – stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Wrzuć ją  do niebieskiego  worka
  • Zbierz niepotrzebne szkło i wrzuć do zielonego worka.
  • Pozbieraj śmieci. Postaraj się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być  podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
  • Codziennie segreguj śmieci, oszczędzaj wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucaj do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety.


Skip to content