„Niezwykły wyjazd”

Niezwykły wyjazd”- Sprawozdanie z pobytu na ZIELONEJ SZKOLE

W dniach od 4 września do 13 września 2021 uczniowie klas IV-V Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Dobieszowicach wyjechali na „zieloną szkołę” nad morze do Jastrzębiej Góry. Celem wyjazdu było upowszechnianie aktywnego wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej, doskonalenia umiejętności życia w grupie, kształcenia postaw proekologicznych oraz poznawanie krajobrazu nadmorskiego. Na „zielonej szkole” został zrealizowany program profilaktyki zdrowotnej i ekologicznej.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Małgorzata Sepetowska, Agnieszka Rabus, Anna Męcik, Joanna Mały – Wieczorek oraz Adam Zbroszczyk. Uczniowie przebywający na „zielonej szkole” uczą się przez przeżywanie, co przynosi bardzo dobre efekty. Oprócz zajęć profilaktycznych uczniowie aktywnie spędzali czas podczas wspólnych wycieczek, spacerów oraz zabaw na plaży.

W ramach „zielonej szkoły” odbywały się następujące imprezy okolicznościowe i wycieczki turystyczne:

piesze wycieczki wzdłuż wybrzeża oraz najbliższej okolicy,

gry i zabawy na plaży, placu zabaw i boiskach sportowych na terenie ośrodka wypoczynkowego,

wycieczka autokarowa do Gdyni,

rejs statkiem na Helu połączony ze zwiedzaniem portu,

wycieczka do Juraty,

zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku,

zwiedzanie Jastrzębiej Góry,

wycieczka do Strusiej Farmy w Kniewie, gdzie uczniowie m. in. degustowali jajecznicę ze strusiego jaja

latarnia morska w Rozewiu,

wycieczki piesze m.in.: do Wąwozu „Lisi Jar”,

wycieczka piesza plażą z Rozewia do Jastrzębiej Góry,

dodatkową atrakcją dla dzieci było korzystanie z basenu w OW „ Zew morza” w Jastrzębiej Górze

spotkanie z Kaszubem, dzięki czemu poznały język kaszubski oraz kulturę Kaszub,

wieczór z piosenką szantową,

zachód słońca,

olimpiada sportowa,

dyskoteka,

ognisko.

Wyjazd uczniów był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Systematycznie wdrażano zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz zasady savoir – vivre przy stole. Zielona szkoła okazała się też bardzo dobrym sposobem na integrację. Uczniowie uczestniczyli we wspólnych zabawach i konkursach, ucząc się przy tym zasad tzw. zdrowej rywalizacji. Na zawsze zapamiętają mile spędzony czas podczas wspólnych zabaw. Uczniowie aktywnie korzystali z pięknej pogody, prawie codziennie przebywali na plaży, gdzie budowali rzeźby z piasku, moczyli nogi w morzu. Spacery brzegiem morza w różnych porach dnia były źródłem nie tylko profilaktyki zdrowotnej, ale również źródłem niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Ośrodek MALVIS, w którym przebywały dzieci to nowoczesny obiekt posiadający nowe komfortowe pokoje. Uczniowie zakwaterowani byli w wygodnych 2, 3 osobowych pokojach z łazienkami, balkonem oraz dostępem do mediów. W pobliżu obiektu znajdował się nowy plac zabaw oraz boisko sportowe, z którego korzystały dzieci. Ośrodek znajdował się w odległości 300m od centrum oraz od morza.

Pragniemy podziękować paniom: Helenie, Elżbiecie i Agnieszce, które przez cały czas pobytu nad Bałtykiem opiekowały się nami i zorganizowały dla nas wypoczynek. Uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. Organizatorzy starali się, aby dzieciom niczego nie brakowało i zapewniali fachową pomoc w każdej sferze swej działalności.

Podziękowania kierujemy również do WFOŚ i GW w Katowicach. Dziękujemy także Radzie Rodziców, która dofinansowała wyjście uczniów na basen. Dzięki ich dofinansowaniu nasz pobyt był bardzo atrakcyjny.

Bogactwo wszelkich pozytywnych wrażeń na „zielonej szkole” pozostanie na długo w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej w Dobieszowicach. Mimo, że wróciliśmy już znad morza, to w naszych głowach jeszcze długo pozostaną wspomnienia z tego wyjazdu. Miło spędziliśmy ten czas i zapamiętamy go na długie lata.Skip to content