Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                                Wisława Szymborska

W roku 2021 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września.  To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie na głos  wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, rozwija wyobraźnię, pamięć, poszerza słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwala przeżywać wspaniałe emocje.

 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. To jej niezapomniane: „Psotki i śmieszki”, „Baśń o siedmiu krukach”, „Za górami… za lasami…”, Kto mi dał skrzydła, „I w sto koni nie dogoni.”

Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest dobrą okazją do budowania więzi koleżeńskich i wspólnego spędzania czasu. Święto warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 15 minut, będzie to duży sukces. Tak też zrobili drugoklasiści, którzy w sali widowiskowej Domu Kultury w Piekarach Śląskich czytali głośno fragmenty wybranych wierszy polskich autorów, J. Porazińskiej, E. Szelburg – Zarembiny, D. Wawiłow.


Skip to content