DZIEŃ DRZEWADzień Drzewa (ang. Arbor Day) – międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Mortonsekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.  Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.  

I tego właśnie dnia nasza szkoła zamieniła się w magiczny las, a to za sprawą bajecznych drzew, które wykonali uczniowie wszystkich klas ze swoimi wychowawcami przy materiałowym wsparciu rodziców. Z  okazji Święta Drzewa, spotkaliśmy się na dolnym korytarzu (najpierw klasy 1-4, potem klasy 5-8, zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi). Gościliśmy przedstawiciela Nadleśnictwa Świerklaniec- panią Monikę Pasterak,  która przywitana serdecznie przez panią dyrektor, przekazała nam kilka ciekawostek o Dniu Drzewa oraz o samych drzewach. Cieszmy się, że są. Przecież tak wiele im zawdzięczamy. Wykonanie drzew miało charakter konkursu, pani leśnik mając na uwadze przede wszystkim zaangażowanie i wysoki poziom artystyczny wykonanych prac przyznała wszystkim uczestnikom równorzędne, pierwsze miejsca.

Uczniowie klasy IIIA jak zawsze przygotowali filmik z podziękowaniem dla drzew.
Skip to content