ŚLADAMI HISTORII I LEGENDYNa ten dzień trzecioklasiści czekali od dłuższego czasu … 18 października uczniowie klas 3a i 3b wyjechali
na wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Krakowa. Pierwszym etapem wyprawy było Wzgórze Wawelskie.
Na arkadowym dziedzińcu młodzi turyści usłyszeli interesującą historię zamku, a później swoje kroki skierowali
w kierunku Rynku. Mijając zabytkowe kamieniczki widzieli Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, podziwiali takie zabytki jak: Sukiennice, Brama Floriańska, Kościół Mariacki, Collegium Maius czyli najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Następnie udali się  do leżącej na obrzeżach Krakowa Kopalni Soli w Wieliczce, która jest  niesamowitym podziemnym światem cudów wpisanym na listę UNESCO. Kopalnia była czynna przez 900 lat i dawniej należała
do największych kopalń soli kamiennych na świecie. W jej skład wchodzi ponad 200 km przejść podziemnych i 2000 jaskiń różnej wielkości.

Podczas spaceru po kopalni uczniowie przeszli ponad trzykilometrową trasę i zeszli na głębokość 135m. Poznali historię i jej tajemnice, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Mogli podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy pozwolił odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni, którą ilustrują wykute w soli piękne komory, majestatyczne konstrukcje, ciesielskie i unikalne solne rzeźby.  Podczas podróży po solnych podziemiach odkrywcy spotkali tajemniczego Skarbnika. Władca Wielickich Podziemi zaprosił ich do swojej komnaty, opowiedział im legendy związane z Kopalnią Soli a uczniowie wykonali polecenia strażnika solnego skarbu. Spacer po podziemnej trasie w Wieliczce, czar Krakowa dostarczył w pięknych wrażeń i długo pozostanie w pamięci trzecioklasistów.Skip to content