Wycieczka do Raciborza


W ubiegłym tygodniu, 8 listopada, uczniowie klas 5 i klasy 4 a udali się na historyczną wycieczkę do Raciborza. Położna w zachodniej części województwa śląskiego Ziemia Raciborska stanowi tzw. Subregion Zachodni. Brama Morawska – polodowcowe obniżenie terenu, w którym znajduje się Racibórz, oddziela łańcuch Karpat od Sudetów. Administracyjnie jest on ostatnim miastem przed granicą z województwem opolskim. Ziemia Raciborska jest rozległym ośrodkiem przemysłowym wydobycia węgla kamiennego, a jego symbolem jest najwyższa w Europie hałda – Szarlota. Jednak znajdziemy tu również spore fragmenty lasów skupionych m.in. w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. Zaś sam Racibórz w przeszłości stanowił stolicę Księstwa Raciborskiego z siedzibą na zachowanym do dziś zamku piastowskim.Uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum w Raciborzu, gdzie podziwiali bogate zbiory. Duże zainteresowanie wzbudziła ekspozycja archeologiczna, kolekcja broni, czy wystawa narzędzi dentystycznych sprzed ponad stu lat. Wisienką na torcie była eskpozycja dotycząca starożytnego Egiptu z mumią egipskiej księżniczki- jest to jedyna mumia na Górnym Śląsku.


Skip to content