Światowy Dzień Wody z PAHJak co roku, 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody w tym roku dołączyliśmy do wspólnej akcji PAH (Polska Akcja Humanitarna) i razem celebrowaliśmy ten wyjątkowy dzień.

W naszej placówce akcja ta ruszyła już z początkiem miesiąca kiedy to ogłoszono konkurs szkolny na wykonanie plakatu tematycznego. Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe. Dla klas 1- 3, klas 4-5 i klasy 6-8. Efekty pracy uczniów można podziwiać do tej pory na korytarzu szkolnym.

Starsze klasy przygotowały również transparenty Dzień Wody, które zostały wykorzystane w pochodzie ulicami Dobieszowic. W ten oto sposób wykorzystując podwójną okazję 21 marca, czyli w pierwszy Dzień Wiosny uczniowie przemaszerowali zaułkami Dobieszowic.

W tym roku hasłem przewodnim akcji PAH była Wirtualna Woda, czyli co?

Większość wody w Twoim otoczeniu jest niewidoczna. Potrzeba jej do produkcji wszystkich rzeczy, takich jak jedzenie, ubrania czy elektronika. Taką wodę wykorzystywaną do upraw roślin, hodowli zwierząt czy prowadzenia fabryk nazywamy WIRTUALNĄ WODĄ. Pozyskuje się ją z różnych części świata, w zależności od tego, na terytorium jakiego państwa powstaje używany przez Ciebie produkt. Korzystając ze swojego laptopa, ubierając spodnie czy jedząc czekoladę, warto zdawać sobie sprawę, że woda wykorzystana do ich produkcji najczęściej pochodzi z zagranicy — bardzo często z miejsc, do których dostęp do wody nie jest tak powszechny, jak u nas”.

Aby uświadomić uczniom problem Wirtualnej Wody w klasach 1-3 i klasach 4-8 przeprowadzono specjalne zajęcia, oglądano filmiki edukacyjne, przeprowadzono quizy i podjęto szereg innych działań w ramach akcji PAH i nie tylko.


Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania. W ramach obchodów tego święta uczniowie klas 5-7 przygotowali swoje autorskie etykiety wód mineralnych. Tematem przewodnim tych etykiet było hasło: „Oszczędzamy wodę”.

Natomiast w zakresie edukacji ekologicznej uczniowie zaprojektowali i wykonali także ulotki o Wirtualnej Wodzie, które mają na celu uświadomienie tego problemu mieszkańcom Dobieszowic i docelowo mają do mich trafić dostarczone osobiście przez uczniów.

Aby uwiadomić uczniom jak ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu zorganizowano poczęstunek czyli lemoniadę. Wszyscy obecni uczniowie mogli sami przekonać się jak smaczna może być woda z dodatkiem cytryny i mięty.

Światowy Dzień Wody obchodzony był również w naszym przedszkolu, z tej właśnie okazji wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane na niebieski. Dzięki prezentacji multimedialnej poznali znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w eksperymencie edukacyjnym, dzięki któremu poznały ile cukru zawierają różnego typu napoje i dlaczego tak ważne jest picie wody.

Przedszkolaki wykonywały proce plastyczne, które zostały zaprezentowanie na gazetce. Dla rodziców zostały przygotowane ulotki informacyjne, mówiące jaką rolę woda pełni w naszym organizmie oraz w jaki sposób prawidłowo obliczyć dzienne zapotrzebowanie wody zalecane do prawidłowego rozwoju dziecka.


Skip to content