Wycieczka do Planetarium


Wycieczka do Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Dnia 30 marca br. uczniowie klasy 6a wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Pod opieką p. A. Męcik oraz p. B. Steć odwiedzili najstarsze planetarium  i obserwatorium astronomiczne w Polsce.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od seansu popularno – naukowego „Kometa nad Szwajcarską Doliną” w całości poświęconego astronomii. Następnie uczniowie uczestniczyli w dwugodzinnej lekcji pod sferycznym niebem planetarium. Warsztaty pod nazwą „Cztery pory roku” pozwoliły na znalezienie odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce wschodzi dokładnie w miejscu geograficznego wschodu?  Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba?

Pobyt i wiedza zdobyta w Planetarium poszerzyły zainteresowania uczniów na temat ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi, orientacji na niebie, klimatu i pogody. Uczniowie poznali nazwy gwiazdozbiorów oraz nauczyli się je klasyfikować do poszczególnych pór roku. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.

 Planetarium Śląskie działa od 1995 roku. Jest największą i najstarszą placówką tego typu w Polsce. W 2018 roku rozpoczęła się jej przebudowa i modernizacja, która zakończyła się w czerwcu 2022 roku. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych w Europie instytucji popularyzujących astronomię, sejsmologię i meteorologię.


Skip to content