Noc ŚwiętojańskaNoc Świętojańska, zwana również Nocą Kupały – to jedno z głównych świąt ludowych Słowian wschodnich,
które zbiegało się z świętem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. W noc świętojańską największe znaczenie przypisuje się dwóm żywiołom: wody i ognia. We współczesnych czasach jest to jednak wspaniała okazja
do towarzyskich spotkań przy ogniu, wspólnym śpiewaniu, czyli kultywowaniu polskich tradycji
i obrzędów. Celebrowanie Nocy Świętojańskiej stało się już tradycją w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
w Dobieszowicach. W tym roku motyw przewodni imprezy przyjął brzmienie „Na góralską nutę”. Wszystkie grupy przedszkolne, jak i klasy szkolne przygotowały występy artystyczne o tematyce folklorystyczno-góralskiej. Na scenie towarzyszyły nam śpiewy, tańce i ludowe pląsy. Gwiazdą wieczoru była góralska Kapela Ogórki, która oprócz prezentacji swojego bogatego dorobku artystycznego, zaśpiewała wspólnie z „Serduszkami Radości”, wszystkimi pracownikami ZSP Dobieszowice i członkiniami KGW piękną balladę „Zmiana wiatru”. Oprócz tego co działo
się na scenie, można było skorzystać z dmuchańców, powietrznych kul, toru sportowo – pożarniczego, który koordynowany był przez MDP Dobieszowice. Druhowie OSP Dobieszowice wraz z firmą P-MED przygotowali atrakcje w postaci zadymionego namiotu, w którym uczyli dzieci i dorosłych, zasad postępowania w razie pożaru.Wydarzenie nie odbyło by się, gdyby nie zaangażowanie Rady Rodziców działającej przy Zespole. Rodzice zadbali bowiem o fanty i przepyszne słodkości. Z kolei pracownice kuchni zadbały o tradycje kulinarne – grochówkę, bigos i żurek. Wśród gilowanych przekąsek nie mogło zabraknąć tradycyjnych zakopiańskich serków, oscypków, które przez wspaniałych fachowców podawane były z żurawiną także spod „samiuśkich Tater”.Kiedy w górę wystrzeliły języki ognia i rozległ się wspólny śpiew i taniec, mogliśmy w pełni czekać na nadchodzące niebawem lato i cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu, który z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.Zakończyliśmy wspólnym kibicowaniem meczu Polska – Niemcy.

DZIĘKUJEMY Wszystkim, którzy zechcieli się z nami bawić i zapraszamy już za rok!


Skip to content