LISTOPADOWA ZADUMATakie ciche, ciche święto,Rozjarzone świeczkami,Dzień, w którym serce pozdrawia,Pamięta Tych, co rozstali się z nami.Święto rozsnute mgliście Nad jesiennym, zadumanym światem,Gdy żywi zmarłym dobrą myśl wyślą,Zmiotą z grobu zeschłe liście,Położą kwiatek.                                  

   Hanna Łochocka „Dzień zaduszny”

Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu przystrajamy groby kwiatami i stroikami, zapalamy znicze pamięci – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Jest to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu.

  Szkolny Klub Wolontariusza jak co roku wziął udział w akcji #Szkoła pamięta, w ramach której porządkowano zapomniany grób na terenie cmentarza w Bobrownikach.

W centralnej części cmentarza parafialnego w Bobrownikach, tuż za krzyżem, znajduje się grób Czesława Bogusławskiego herbu Ostoja (ur.1872, zm. 1933), zarządcy dóbr ziemskich Dobieszowice w latach 1926-1933. Dodatkowo wolontariusze zapalili znicze również na grobach, o których nikt już nie pamięta.

Celem akcji było uświadomienie dzieciom, że pamięć o zmarłych jest naszym obowiązkiem, a wyrażać ją możemy poprzez zapalony znicz, przyniesione kwiaty, a przede wszystkim poprzez modlitwę. Naszą troską powinniśmy objąć również te groby i zmarłych, o których inni już zapomnieli.

Szkolny Klub Wolontariusza


Skip to content