Bezpieczne ferie – zima 2020

LIST KURATORIUM OŚWIATY

Ponad pół miliona uczniów z woj. śląskiego rozpoczęło ferie. Wielu będzie wypoczywać w górach. Bezpieczny wypoczynek to priorytet organizatorów i służb nadzorujących. Akcje informacyjne, prewencyjne i działania kontrolne będą podejmowane przez cały okres ferii.

W sobotę 11 stycznia 2020 r.  na terenie Stacji Narciarskiej Wisła-Soszów Wicekurator Oświaty Jacek Szczotka uczestniczył w inauguracji  czwartej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, która została przygotowana przez Biuro Prewencji KGP. Akcja poświęcona jest bezpieczeństwu osób wypoczywających w górach.

Zainteresowani mogli porozmawiać o przepisach prawa dotyczących stoków oraz o odpowiedzialności prawnej podczas spędzania na nich wolnego czasu. Można było również uzyskać porady, dotyczące właściwego doboru sprzętu pod kątem jego bezpiecznego użytkowania oraz konserwacji.

Na potrzeby projektu opracowane zostały materiały informacyjno-edukacyjne. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy dla dzieci i młodzieży pn. „Stok nie jest dla bałwanów”.

Nadzór nad wypoczynkiem

Nadzór nad zorganizowanym na terenie woj. śląskiego wypoczynkiem dzieci i młodzieży sprawuje śląski kurator oświaty. Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się specjalnie utworzona baza wypoczynku prowadzona przez MEN, do której organizator wypoczynku musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Kontrole może przeprowadza również  straż pożarna i pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania). Dzięki bazie w łatwy i szybki sposób również rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.

Organizator wypoczynku ma obowiązek zgłosić go do kuratorium oświaty (właściwego ze względu na siedzibę organizatora) na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą na 14 dni przed. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu do kuratorium organizator wypoczynku ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Zgłoszenia sprawdzają wizytatorzy kuratorium oświaty. Gdy zgłoszenie zostaje zweryfikowane pozytywnie, jest wpisywane do bazy. Automatycznie o wpisie informowana jest straż pożarna i sanepid na terenie, gdzie wypoczynek będzie się odbywał. Dzięki temu można kontrolować miejsca wypoczynku dzieci zarówno przed jego rozpoczęciem, jak również w czasie jego trwania. Kontrole będą odbywały się  do 24 lutego.

Akcja „Bezpieczne Ferie 2020” w woj. śląskim

Na terenie województwa śląskiego została uruchomiona akcja „Bezpieczne Ferie 2020”, która  będzie trwała do 24 lutego 2020 r.

Wojewoda Śląski przekazał służbom, inspekcjom i podmiotom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo zalecenia w zakresie przeprowadzenia kolejnej edycji tej akcji w naszym regionie, której celem jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku zimowego dzieciom i młodzieży, a także osobom przebywającym i przemieszczającym się przez teren naszego województwa.

Wyznaczone służby i inspekcje działające na obszarze województwa śląskiego będą monitorować formy wypoczynku zorganizowanego w miejscowościach wypoczynkowych oraz miejscach stałego zamieszkania dzieci i młodzieży.

Na potrzeby akcji Wojewoda Śląski uruchomił całodobową interwencyjną linię telefoniczną o numerze:

32 20 77 077

Na infolinię można zgłaszać wszelkie informacje dotyczące zagrożeń i nieprawidłowości w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych.

Kontrole autobusów

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Dużą uwagę mundurowi zwrócą na kontrolę autobusów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek. Podczas kontroli sprawdzany będzie przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Policjanci przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Potrzebę kontroli można również zgłosić osobiście w każdej jednostce Policji lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Jak co roku MEN poleca również strony internetowe poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi. Są to m.in.:

  • Serwis bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
  • System powiadamiania ratunkowego. Serwis Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego. To numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.
  • Informacje dla podróżujących. Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/. W serwisie znajdują się informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. W profilach krajów można znaleźć informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.
  • Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będą mogły podjąć szybki kontakt czy zaoferować odpowiednią pomoc. Warto również, aby organizatorzy wypoczynku, kierownicy wycieczek, wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

Ministerstwo Edukacji Narodowej jak przed każdymi feriami przygotowało specjalny poradnik dotyczący bezpiecznego wypoczynku, który jest dostępny na stronie MEN.

Przypominamy również Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

  1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby,
  2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych,
  3. WYBÓR TORU JAZDY Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej,
  4. WYPRZEDZANIE Wyprzedzać można zarówno po stronie do stokowej, jak i od stokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego,
  5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu, lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych,
  6. ZATRZYMANIE NA TRASIE Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności,
  7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE Narciarz lub snowboarder musi podchodzić, lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy,
  8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach,
  9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU Każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
  10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
Skip to content