ROK SZKOLNY 2024/2025
PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLAS PIERWSZYCH W ZSP W DOBIESZOWICACH
Przyjęcie nowych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej jest świetną okazją do promocji czytelnictwa. Stwarza także możliwość do edukowania młodego pokolenia jak należy korzystać z zasobów bibliotecznych.
W tym roku szkolnym uroczyste pasowanie odbyło się w dniu 3 grudnia, obie klasy pierwsze zostały oficjalnie czytelnikami biblioteki. Większość dzieci nie mogła się już doczekać kiedy sami będą mogli wypożyczyć książkę.
Po przyjęciu w poczet czytelniczy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz ręcznie robione zakładki do książki.
Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, aby przez całe życie towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!
Godziny pracy:
Poniedziałek 9.30 – 12.30
Wtorek 9.30 – 12.30
Środa 9.30 – 12.30
Czwartek 9.30 – 12.30
Piątek 8.45 – 11.45
ROK SZKOLNY 2023/2024
Z wizytą w bibliotece
Uczniowie klas piątych uczestniczyli w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez Publiczną Bibliotekę w Dobieszowicach. Pani Katarzyna Czarnota poprowadziła warsztaty, na których przybliżyła uczniom dzieje i powstanie książki od glinianej tabliczki aż do współczesnego e-booka.
Pani bibliotekarka zaprezentowała lokal biblioteczny, przedstawiła zasady funkcjonowania biblioteki oraz właściwe obchodzenie się z książką. Uczniowie rozwiązywali zagadki „książki”, próbowali swoich sił w kaligrafii czyli pisaniu patykiem oraz starali się stworzyć własne gliniane tabliczki z… plasteliny.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, mamy nadzieję, że takie zajęcia zachęcą młodych ludzi do regularnych odwiedzin biblioteki.
Przerwa na czytanie
Szanowni Państwo,
Czytamy już 8 rok w Polsce i 4 na świecie! Corocznie październikowe wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. gromadzi w szkołach, przedszkolach oraz innych instytucjach nie tylko oświatowych olbrzymią społeczność osób, która na przerwie czyta dla przyjemności…
Oficjalnie ogłaszamy, że w IV Międzynarodowej edycji Przerwy na czytanie w 2023 r. czytało 563 800 osób z Polski i świata! Jest to imponujący wynik, jednak zeszłoroczny rekord, który wyniósł 578 433 osoby czytające na przerwie nie został pobity, zabrakło niewiele bo prawie 15 tys. osób. We wszystkich zaś 8 edycjach akcji wzięło udział prawie 2 MILIONY OSÓB, a dokładnie 1 826 384 osoby.
W 2023 r. akcji zgłosiły się 2982 placówki (więcej niż w zeszłym roku). Pobiliśmy rekord w liczbie placówek biorących udział w tegorocznej akcji tj. 2815 instytucjach w Polsce i 27 innych państwach…
Liczby w naszej akcji mają znaczenie ale razem z Wami cieszymy się z każdej jednej osoby, która dzięki akcji polubiła czytać, która zmieniła zdanie na temat książek, która przyszła pierwszy raz do waszej biblioteki, która zabrała książkę do dalszego czytania w domu. To jest największy sukces akcji, który jest niemierzalny, a który mamy wielką nadzieję przyniesie owoce w przyszłości.
Dziękujemy, że byliście częścią naszego wydarzenia.
Pozdrawiam serdecznie, do zaczytania!
Anna Giniewska
pomysłodawczyni i koordynatorka akcji
W dniu w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej dla uczniów klas pierwszych. Pasowanie ma zachęcić pierwszoklasistów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz ciągłego rozwijania umiejętności czytania. Uroczystość ta stanowi oficjalne przyjęcie uczniów do grona biblioteki.
Podczas uroczystości uczniowie wysłuchali Listu Książki, po którym nastąpiła ożywiona dyskusja jak powinno się prawidłowo podstępować z książką. Następnie wszyscy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą dbać i szanować książki.
Dzieci w tym dniu otrzymały pamiątkowe dyplomy, motylkowe zakładki oraz książkę „Wnuczka Antykwariusza” Justyny Bednarek z kampanii społecznej „Mała książka- Wielki człowiek”. Jest to kampania skierowana do najmłodszych uczniów rozpoczynających naukę w szkole podstawowej, która ma zachęcić do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i czytania przez osobę dorosłą.
Miejmy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszoklasista będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzał w sobie potrzeby czytania oraz poznawania przygód bohaterów książek.
Nasza szkoła bierze udział w akcji „Przerwa na czytanie” 11.10.2023r.
W dniu 26 września dzieci przedszkolne, uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym w Bibliotece Publicznej w Dobieszowicach z pisarką, autorką bajek dla dzieci panią Iwoną Kałużą.
W trakcie tego zebrania przedszkolaki dowiedziały się, jakie są etapy powstania książki, na czym polega praca pisarza oraz ilustratora.
Spotkanie zakończyło się głośnym czytaniem fragmentu bajki p. Kałuży, który autorka osobiście odczytała.
Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom młodzi czytelnicy chętniej będą odkrywać fascynujący świat ukryty w książkach.
ROK SZKOLNY 2022/2023
DNI KSIĄŻKI
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przypadających na 22 kwietnia w szkole zorganizowano Kiermasz Książki. Jarmark odbył się w dniach 17-21. IV. 2023 r, a jego celem była promocja książki i czytelnictwa w środowisku szkolnym. Dzięki współpracy z Księgarnią w Tuliszkowie, sprowadzone zostały książki o bardzo różnorodnej tematyce: począwszy od lektur, słowników, repetytoriów, kolorowanek poprzez książki kulinarne, poradniki, literaturę młodzieżową i dziecięcą.
W ramach promocji czytelnictwa został również zorganizowany konkursu plastyczny pt. „Zaprojektuj własną okładkę ulubionej książki”, prace można było wykonać dowolną trwałą techniką plastyczną w formie płaskiej (np. rysunkowej, malarskiej, papierowego kolażu, grafiki komputerowej).
Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe. W pierwszej kategorii czyli klasy I – III nagrody zdobyli następujący uczniowie.
I miejsce Bartosz Zając klasa III b,
II miejsce Kamil Kłys klasa III a,
III miejsce Amelia Bednarz klasa I b.
Natomiast w kategorii klasy IV – VIII nagrody zdobyli:
I miejsce Patryk Zarychta klasa V a oraz Dominik Chuchla klasa V a
II miejsce Adam Dróżdż klasa Va,
III miejsce Nikola Koc klasa IV a.
NOWE POMIESZCZENIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ:
7 października 2022 r. podczas uroczystego Pasowania na Ucznia uczniowie zostali pasowani również na Czytelników. Na pamiątkę tak ważnego dnia każdy uczeń otrzymał dyplom biblioteki szkolnej oraz zakładkę do książki.
Natomiast w dniu 27 października uczniowie po raz pierwszy mieli okazję odwiedzić bibliotekę. Spotkanie to miało na celu wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książki. Dzieci poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni często odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę odkrywania magicznego świata książki.
1. W roku szkolnym 2022/2023 wszyscy uczniowie klas I – VIII otrzymają w szkole bezpłatnie podręczniki do obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
2. Komplet podręczników ( oprócz religii) zostanie przekazany uczniom, rodzicom/opiekunom uczniów w momencie dostarczenia przez wydawnictwo.
3. Wypożyczane są na okres 10 miesięcy, termin ich zwrotu mija w przeddzień zakończenia roku szkolnego. W przypadku przeniesienia ucznia do innej szkoły podręcznik należy zwrócić przed opuszczeniem szkoły.
4. Materiały ćwiczeniowe zostaną przekazane uczniom bez obowiązku ich zwrotu.
5. Bezpośrednio po otrzymaniu wypożyczonych podręczników szkolnych należy sprawdzić ich stan. W przypadku uszkodzeń należy ten fakt niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi.
6. Bezpośrednio po otrzymaniu podręczników i ćwiczeń należy je podpisać imieniem i nazwiskiem w wyznaczonym do tego miejscu (w przypadku jego braku należy podpisać się w widocznym miejscu).
7. Udostępniane książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
8. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach.
9. Dodatkowe wyposażenie podręcznika (np. płyty, plansze itp.) jest integralną częścią podręcznika i również podlega zwrotowi w stanie niezniszczonym.
10. W przypadku zniszczenia (pomazania, rozerwania itp.) lub zagubienia podręcznika rodzic/opiekun ucznia zobowiązany jest do odkupienia takiej samej książki.
11.Wraz z upływem terminu zwrotu (koniec roku szkolnego) należy uporządkować podręcznik tj. powycierać wszystkie wpisy ołówka, podkleić, a następnie oddać do biblioteki szkolnej wraz z dodatkowym wyposażeniem.
ROK SZKOLNY 2021/2022
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Nasza szkoła złożyła wniosek o wsparcie finansowe na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. Udało nam się uzyskać dofinansowanie w kwocie 12 000 zł. Zostało zakupionych 304 pozycji książkowych w szczególności wybrana przez uczniów seria “Zaopiekuj się mną”, “Harry Potter i przeklęte dziecko” czy “Dziennik cwaniaczka”. Z książek historycznych przeznaczonych dla dzieci nabyto m. in “Z Bożej łaski Jadwiga, król”, “Husarskie skrzydła” “Bitwa Warszawska 1920”. Zakupiono również lektury z nowej podstawy programowej takie jak “Którędy do Yelowstone?”, “Wścibscy”, “Piaskowy wilk” i wiele, wiele innych. Na ten cel zostało przeznaczonych 9 000 zł. W tym roku można było również zakupić elementy wyposażenia do bibliotek szkolnych oraz książki będące nagrodami dla uczniów biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo. Na ten cel wykorzystano pozostałą część przyznanego dofinansowania. Książki są już opisane i skatalogowane z całą pewnością nie na długo zagrzeją miejsca na regałach i wkrótce znajdą swojego czytelnika.
Rozstrzygnięcie konkursu “Strach ma wielkie oczy”
“Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
Jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
W piątek 25 marca rozdano nagrody w konkursie bibliotecznym zorganizowanym wspólnie ze świetlicą pod tytułem “Strach ma wielkie oczy”. Celem konkursu było zapoznanie dzieci z treścią książki Grzegorza Kasdepke “Co to znaczy?”. Zadanie dzieci polegało na wykonaniu zabawnych i dosłownych ilustracji do wybranych powiedzeń z książki.
Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych a lista laureatów przedstawia się następująco;
Kategoria I
1. miejsce Marysia Ostręga kl. 1b,
2. miejsce Natalia Grzbiela kl. 1a, Antek Gajowiak kl. 1b,
3. miejsce Zuzia Baltaziak kl 1a,
Kategoria II
1. miejsce Hania Owczarek kl. 2b,
2. miejsce Bartek Zając kl. 2b,
3. miejsce Tomek Krakowski kl. 2b, Piotrek Wadowski kl. 2b,
Kategoria III
1. miejsce Karolina Antonowicz kl. 3
2. miejsce Nikola Koc kl. 3, Paweł Grzesiek kl. 3,
3. miejsce Milena Kubarek kl. 3.
ROK SZKOLNY 2020/2021
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
w roku szkolnym 2020/2021
Poniedziałek | Wtorek | Środa | Czwartek | Piątek |
9.00-14.00 | 8.00-13.00 | 8.00-13.00 | ……….. | ………. |
„Jak obyczaj stary każe,
według ojców naszej wiary,
pragnę złożyć Wam życzenia,
w dniu Bożego Narodzenia.
Niech ta Gwiazdka Betlejemska,
która świeci Wam o zmroku
zaprowadzi Was do szczęścia
i radości w Nowym Roku!”
Zwyczaje bożonarodzeniowe mają swoją wieloletnią tradycję i głęboko ukryte znaczenie. Dodatkowe nakrycie, choinka, opłatek – nie są bez znaczenia.
To dobry moment, aby przypomnieć, skąd wzięły się nasze ulubione zwyczaje bożonarodzeniowe.
PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Dobieszowicach
NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19
Postanowienia ogólne:
REALIZACJA PRZYJMOWANIA I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH PRZEZ NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach:
ORGANIZACJA PRACY SZKOLNEJ BIBLIOTEKI
Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zwrotu należności, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.
Anna Męcik
Maria Mańczyk
Lista lektur – rok szkolny 2020/2021
KLASA IVA
KLASA VIA
KLASA VIIA i VIIB
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W XIX OGÓLNOPOLSKIM TYGODNIU CZYTANIA DZIECIOM POD HASŁEM: CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM O ZWIERZĘTACH!
Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Czytania są zwierzęta. Chcemy zachęcić Państwa do regularnego czytania dzieciom, a także zaprezentować wartościowe książki dla dzieci i młodzieży wydane w ostatnich latach, pomóc Państwu budować świadomość proekologiczną dzieci i ich wrażliwość na potrzeby zwierząt.
30 maja (sb) – Dzień z Doktorem Dolittle
31 maja (nd) – Dzień psa
1 czerwca (pn) – Dzień ptaków
2 czerwca (wt) – Dzień kota
3 czerwca (śr) – Dzień z żubrem
4 czerwca (czw) – Dzień niedźwiedzia
5 czerwca (pt) – Dzień z owadami
6 czerwca (sb) – Dzień wilka
7 czerwca (nd) – Dzień konia
Zapraszamy do śledzenia strony internetowej: https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/program-xix-ogolnopolskiego-tygodnia-czytania-dzieciom/
Drodzy rodzice zachęcamy do czytania !!!
W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia biblioteka szkolna zaprosiła do udziału w konkursie czytelniczym.
Biblioteka szkolna prosi o wysłanie prac na konkurs czytelniczy do 31.05.2020.
Prace prosimy o przesłanie na adres mailowy anna.mecik@o2.pl
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 1 czerwca.
Pozdrawiamy
Anna Męcik
Maria Mańczyk
List i prezentacja dla rodziców
Tydzień Bibliotek mija bardzo szybko. W tym tygodniu biblioteka szkolna proponuje kolejny materiał promujący czytelnictwo w domach zgodnie z akcją #NieZostawiamCzytelnika.
Nasza propozycja to list i prezentacja dla rodziców pt.: Wpływ czytelnictwa na wszechstronny rozwój dziecka..
Drodzy Rodzice,
Wraz z coraz większą popularnością komputerów, telefonów, telewizji, nawyk czytania książek zanika. W dzisiejszym świecie książka nie jest dla naszych dzieci ani jedynym źródłem informacji, ani głównym źródłem rozrywki.
Większość z nich woli serfować po Internecie, portalach społecznościowych, grać w gry komputerowe i nie znajdują już czasu na książkę, czy nawet obowiązkową lekturę. Dlaczego rodzicom, powinno zależeć, aby dzieci sięgały po książki? Dlatego, że zalety czytania książek są ogromne, wręcz gigantyczne.
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom i zachęcajmy ich do czytania! Książka może stać się jednym z istotnych elementów sprzyjających rozwojowi dziecka.
Drodzy Rodzice, zachęcamy Was gorąco, abyście i Wy rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci. Zachęcajcie ich do wypożyczania książek i sami czytajcie im w domu, rozmawiajcie z dziećmi o przeczytanych książkach. Wyrobienie bowiem nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważniejsze niż komputer, czy Internet, a obecnie również telefon może się udać jedynie dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Pamiętajmy, że:
Czytanie to wiedza i mądrość.
Czytanie to przygoda, która wciąga i skłania do myślenia.
Czytanie to przyjemność.
Czytanie pomaga, uczy empatii i wrażliwości.
Czytanie kształtuje charakter i osobowość.
Książka jest dobra na wszystko! Liczymy na Państwa współpracę ze szkołą i biblioteką szkolną. Zapraszamy do lektury!
Biblioteka szkolna
Anna Męcik
Maria Mańczyk
Literackie bingo
Z okazji Tygodnia Bibliotek od 8-15 maja biblioteka szkolna proponuje kolejny materiał promujący czytelnictwo w domach zgodnie z akcją #NieZostawiamCzytelnika.
Nasza propozycja – Gra dla całej rodziny – Literackie bingo.:)
Zasady:
Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020 w wirtualnej przestrzeni.
Z okazji zbliżającego się Dnia Bibliotekarza i Bibliotek proponujemy materiały promujące czytelnictwo w domach. Zgodnie z akcją #NieZostawiamCzytelnika.
Daj nam szansę i przeczytaj ten tekst. W najgorszym wypadku stracisz 3 minuty, a w najlepszym – zyskasz hobby na całe życie
Drogi czytelniku życzymy Ci radości z czytania. Oglądasz seriale? Kojarzysz uczucie po obejrzeniu wciągającego sezonu, gdy brakuje Ci bohaterów, fabuły i świata, który tak Cię pochłonął? Po skończeniu dobrej książki poczujesz to samo, tylko MOCNEJ!!! To właśnie radość z czytania.
Oto kilkanaście argumentów, które są w stanie przekonać młodego człowieka do czytania.
Dlaczego warto czytać?
1. Redukuje stres
2. Poprawia pamięć
3. Inspiruje
4. Rozwija wyobraźnię
5. Poprawia skupienie i koncentrację
6. Poszerza słownictwo
7. Zwiększa atrakcyjność dla płci przeciwnej
8. Stymuluje mózg
9. Rozwija wrażliwość na sztukę
10. I wrażliwość na innych ludzi.
11. Poszerza wiedzę
12. Zwiększa zdolności analityczne
13. Poprawia pisanie
14. Pomaga zasnąć.
15. Kształtuje osobowość
Takie argumenty mogą chyba tylko zachęcić nas do tego, żeby czytać jak najwięcej, prawda?
Czytelniku jeśli przeczytałeś cały tekst – cieszymy się bardzo Będzie nam miło, jeśli złożysz życzenia bibliotece z okazji jej święta. Możesz pisać pod tym postem na facebook.
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to po raz pierwszy zorganizowano w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej. To data śmierci Miguela de Cervantesa oraz urodzin i śmierci Williama Szekspira. Z tej okazji pragniemy zachęcić wszystkich uczniów naszej szkoły do sięgnięcia w wolnej chwili po książkę i odnalezienia przyjemności w czytaniu. ,, Bardziej niż kiedykolwiek, (…) gdy ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności.”
Zapraszamy również do udziału w konkursie czytelniczym .
Pochwalcie się jakie książki czytacie!
Narysujcie blok mieszkalny i na poszczególnych jego piętrach zamieśćcie tytuł i autora przeczytanej książki.
A może wolicie zaprezentować to za pomocą drzewa?
Technika i forma dowolna. Decyzja należy do was. Wierzymy w waszą pomysłowość. Po powrocie do szkoły wasze prace zaprezentujemy i stworzymy coś pamiątkowego.
Biblioteka szkolna
Anna Męcik
Maria Mańczyk
Drodzy uczniowie mamy ograniczony dostęp do biblioteki. Mimo to zachęcam Was do czytania książek w nieco innej formie. Biblioteka szkolna zachęca do zapoznania się z darmową książką elektronicznąJ Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
Masz tę moc – ebook o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest na stronie:
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Publio– darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
AUDIOBOOKI
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
Wszystkiego dobrego dla Was, czytajcie. Do zobaczenia wkrótce J
Anna Męcik
Maria Mańczyk
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz bibliotek pedagogicznych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego otrzymała w roku 2019 środki finansowe na zakup książek. Dzięki temu księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 934 woluminy o wartości 15 000 zł.
Cenną wskazówką dla tworzenia zamówienia były wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Przeprowadzono także konsultacje z polonistami pod kątem wzbogacenia księgozbioru w nowości wydawnicze oraz w lektury szkolne. W listy te zostały przekazane samorządowi uczniowskiemu, radzie rodziców oraz radzie pedagogicznej do zapoznania się, zaakceptowania czy wzbogacenia propozycji. Na podstawie opinii uczniów, rodziców oraz nauczycieli listy zostały wzbogacone i ujednolicone. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona. Lektury szkolne stanowiły 65% zakupionych książek.
Najczęstsze formy wydarzeń promujących czytelnictwo:
Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych; Narodowe Czytanie; Dzień Głośnego Czytania., Dzień Pluszowego Misia; Spotkanie z uczniami klas I – Pasowanie na czytelnika., Spotkanie autorskie z p. Grażyną Bąkiewicz, Beatą Ostrowicką i Łukaszem Wierzbickim., Wyjazd do Biblioteki Śląskiej, Wyjazd na Targi Książki do Katowic; Kiermasz książek;
Przykłady ciekawych zrealizowanych projektów edukacyjnych:
W bibliotece ustawiliśmy regał z książkami. Każdy czytelnik, któremu spodobała się któraś z książek i miał ochotę poczytać, mógł zabrać ją do domu. Można też było swoją książkę położyć na półce aby inny zainteresowany czytelnik mógł zabrać ją do siebie. Wymiana książek pomiędzy czytelnikami to dla nich „drugie życie.”
Literatura wypożyczana przez dziewczęta: Justyna Bednarek- „Niesamowite Przygody dziesięciu skarpetek”; „Nela – mała reporterka” – seria.; Holly Webb – „Zaopiekuj się mną”; Rowicki Piotr-„Nazywam się Jeżynka”;Cichoń Waldemar – „Cukierku, Ty łobuzie”; red.Jadwiga Piller-„Śladami Neli”
Literatura wypożyczana przez chłopców: „Baśniobór” – seria.;Paulette Bourgeois, Brenda Clark-‚Franklin”;Jeff Kinney-„Dziennik cwaniaczka”, Martin Widmark, Helena Willis- „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai(np.Tajemnica zamku, Tajemnica zwierząt- cała seria)”; Lincoln Peirce-„Zapiski Luzaka”, Kasdepke Grzegorz-„Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki”, red. Jadwiga Piller-„Nela i skarby oceanów, Nela na tropie przygód, Nela i polarne zwierzęta”
Dla rodziców przygotowano artykuł promujący głośne czytanie dzieciom, a także o tym jak wzbudzić w dziecku pasję czytania.. Rodzice zostali zaproszeni przez wychowawców do zapoznania się z materiałami dla nich przygotowanymi. Na szkolnej gazetce umieszczamy materiały dla uczniów i rodziców promujące czytelnictwo.
Wzbogacenie biblioteki o ciekawe książki spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką.
Lektury w roku szkolnym 2019/2020
Klasa IVa
Joanna Olech „ Dynastia Miziołków”
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek”
Janusz Christa „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”
C.S. Lewis „Opowieści z Narnii. Lew , czarownica i stara szafa”
Łukasz Wierzbicki „Dziadek i niedźwiadek”
Klasa Vb
Bolesław Prus „Katarynka”
Małgorzata Musierowicz „Opium w rosole”
Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”
Frances Hodgson Burnett ”Tajemniczy ogród”
Klasa Va
Bolesław Prus „Katarynka”
C.S.Lewis „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”
Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”
Henryk Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”
Frances Hodgson Burnett ”Tajemniczy ogród”
Marcin Kozioł „Skrzynia Władcy Piorunów”
Klasa VI a i VIb
Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
John Ronald Reuel Tolkien, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Rafał Kosik, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”
Kornel Makuszyński „Szatan z VII klasy”
Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”
Małgorzata Musierowicz „Opium w rosole”
Klasa VII
M. Konopnicka „Dym”
Aleksander Fredro „Zemsta”
Adam Mickiewicz „. Dziady. II część.”
Charles Dickens „Opowieść wigilijna”
Henryk Sienkiewicz” Quo vadis”
Juliusz Słowacki „Balladyna”
Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
Klasa VIII
Stefan Żeromski „Rozdzióbią nas kruki, wrony”
Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”
A.Saint- Exupery „Mały Książę”
Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
Melchior Wańkowicz wybrane fr. „Tędy i owędy”; Ziele na kraterze”
Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka”
Regulamin biblioteki szkolnej
Zasady ogólne
Zasady korzystania z wypożyczalni
Zasady korzystania z czytelni
Regulamin wypożyczania i użytkowania podręczników szkolnych Szkoły Podstawowej w Dobieszowicach
Czytanie
jest kluczem do wiedzy i sprawności umysłu, rozwija język, który stanowi
podstawę do myślenia, w tym także matematycznego, otwiera dostęp do skarbnicy
ludzkiej myśli i wiedzy.
Tymczasem wielu ludzi, choć umie czytać – nie czyta. Dlaczego?
Ponieważ nawyk czytania i miłość do książek musi powstawać w dzieciństwie.
Uczymy dzieci czytać, ale nie dbamy o to, by lubiły czytać. Nie rozbudzamy w
nich zapału do książek, nie dokładamy starań, by czytanie stało się ich ogromną
przyjemnością i potrzeba! Wielu dzieciom doświadczenia z książką kojarzą się z
przymusem, przykrością i nudą. Dlatego porzucają czytanie na rzecz telewizji.
Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne
czytanie dziecku dla przyjemności, jest ono proste, bezpłatne dzieci je
uwielbiają.
JAK CZYTAĆ DZIECKU:
– Czytać codziennie przez co najmniej 20 min. – czas czytania dostosować do
przedziału uwagi dziecka, początkowo może być krótki, stopniowo można go
wydłużać, chodzi jednak o codzienny rytuał czytania.
– Dobrą porą na czytanie jest wieczór przed snem. Czytanie powinno się zawsze
kojarzyć dziecku z radością – nigdy z przymusem, karą czy nudą.
– Wybierać wyłącznie książki ciekawe
i wartościowe dla dziecka, jeśli dziecko o to prosi warto wielokrotnie czytać
tę samą książkę, czy wiersz. Należy pozwalać na pytania, powrót do poprzedniej
strony, rozmowy zainspirowane tekstem – ta część głośnego czytania najbardziej
rozwija intelekt i wrażliwość dziecka.
– Reklamować czytanie własnym przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych
pogrążonych we własnych lekturach książek i czasopism.
RODZICU!!
„Bez względu na to ile masz zajęć najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić dla
przyszłości swojego dziecka, obok okazywania mu miłości przez przytulanie, jest
codzienne, głośne czytanie……!” (Jim Trelease)
W dniach 3-7 grudnia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym odbył się świąteczny kiermasz książki. W ofercie znalazły się książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników. Największym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania, kolorowanki z tekstem, zagadki, łamigłówki i książki edukacyjne dla dzieci. Uczniowie klas starszych byli zainteresowani głównie fantastyką i literaturą obyczajową.
Książka jest zawsze dobrym prezentem, dlatego kiermasz został zorganizowany przed świętami Bożego Narodzenia. Biblioteka szkolna współpracuje z Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie i dzięki temu była możliwość zorganizowania kiermaszu. Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe.
Każda forma promowania książki wpływa na rozwój czytelnictwa.
mgr Anna Mięcik
W miesiącu październiku nasze przedszkolaki z grup „Orzełki”, „Sówki” oraz „Kukułki” wzięły udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem konkursu jest budowanie nawyku codziennego czytania. Nauczycie przedszkola prowadzili zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w lesie. Codzienne głośne czytanie było nagradzane w szkole naklejką Słodziaka. Pomysłodawcą akcji i fundatorem nagród w konkursie „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” jest sieć sklepów Biedronka”.
Organizatorami akcji czytania byli nauczyciele przedszkola i biblioteka szkolna.
mgr Anna Męcik
Poniedziałek – 7.15 – 8.00; 10.30 – 12.45; 13.40 – 15.00
Wtorek – 7.15 – 8.00; 8.00 -9.50
Środa – 7.00 – 7.45; 8.45 – 11.50 ;
Czwartek – 7.15 – 8.00; 10.45-11.50
Piątek – 7.15 – 8.00; 9.40 – 11.50; G