Pamiętamy, nie zapomnimy

    Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej
przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.  1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

Poruszeni tragizmem historii tamtych dni, uczniowie klasy III b pragnęli wyrazić wdzięczność, szacunek i podziw dla Tych, którzy walczyli o wolność.   By oddać hołd bohaterom,  napisali listy i kartki oraz zrobili rysunki, które wysłali do Powstańców Warszawskich.  Każde tego typu działanie jest dowodem, że nie zapominamy.

A.Nabrdalik-Kocot

Skip to content